banner4

Thodex soruşturmasında 6 tutuklama

Thodex soruşturmasında yeni gelişme... 6 tutuklama kararı

YARGI 29.04.2021, 22:32 29.04.2021, 22:40
Thodex soruşturmasında 6 tutuklama

Thodex’in firari kurucusu Faruk Fatih Özer’in ağbisi ve kız kardeşinin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli tutuklandı.

Kripto para borsası ‘Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yatırımcılarını 108 milyon dolar dolandırarak yurtdışına kaçtığı iddiasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada kapsamında gözaltına firari Özer’in ağbisi ve kız kardeşinin de aralarında bulunduğu 16 şüpheli, Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edilmişti. Savcılıktaki sorgu işlemleri tamamlanan 3 şüpheli serbest bırakılırken, firari Faruk Fatih Özer’in ağbisi ve kız kardeşinin de aralarında bulunduğu 9 şüpheli, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlarından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Şüphelilerden 4’ü, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlarından adli kontrol talebiyle mahkemeye gönderildi.

Kardeşleri tutuklandı 

Mahkemedeki işlemleri tamamlanan Faruk Fatih Özer’in kardeşleri G.Ö. ve S.Ö.'nün de aralarında bulunduğu 6 şüpheli, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” suçlarından tutuklandı.

Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, G.Ö.'nün Koineks Teknoloji A.Ş. ile resmî bir bağı olmamasına rağmen şirketin işleyişinde aktif rol aldığı, şahsın şirketin gizli yöneticisi olduğu yönünde beyanlar olduğu, G.Ö.'nün yurt içi kripto para borsasındaki hesaplarında toplamda yaklaşık 23 milyon lira para giriş işlemlerinin tespit edildiğini belirtti. G.Ö.'nün kripto para hesaplarından banka hesaplarına 10 milyon tutarında para transfer işleminin yapıldığı, bankalar nezdinde bulunan hesaplarına Thodex’e 6 bin 717 TL para transfer işleminin yapıldığı iddia edildi. 

Mahkeme, söz konusu hesapları kardeşi Faruk Fatih Özer’in kullandığını beyan etse de bu durumun hayatın olağan akışına uygun olmadığını, zira bir kimsenin bu kadar yüklü miktarlarda işlem yapılan hesaplardan haberdar olmamasının mümkün olmayacağını gerekçe göstererek tutuklanmasına hükmetti.

"125 milyon liralık işlemler tespit edildi"

Hakimlik, şüpheli S.Ö.'nün ise şirketin muhasebe ve finans işlerinde aktif rol aldığı yönünde beyanlar olduğunu, yurtdışı kripto para borsasındaki hesabında 2018-2021 yılları arasında 125 milyon 560 bin TL değerinde kripto para giriş işlemlerinin tespit edildiğini, şirketle hiçbir bağı olmadığını iddia eden bir kişinin hesabında bu denli yüksek bir meblağda işlem yapılmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu gerekçe göstererek tutuklanmasına karar verdi.

7 şüpheli adli kontrolle serbest

Mahkeme, 7 şüpheli hakkında ise yurtdışına çıkış yasağı, imza atma ve 30 bin TL güvence bedeli ödeme şeklinde adli kontrol hükmü uygulayarak serbest bıraktı.

62 şüpheli serbest bırakılmıştı

Öte yandan, soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 62 şüpheliden 34’ü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Mahkemeye sevk edilen 28 şüpheli ise yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@