Yargıtay'dan Montrö bildirisi açıklaması

Yargıtay Başkanlığı da emekli amirallerin Montrö bildirisi ile ilgili bir açıklama yaptı.

YARGI 05.04.2021, 11:58
Yargıtay'dan Montrö bildirisi açıklaması

Yargıtay Başkanlığından Montrö bildirisi ile ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada "Anayasal ve yasal yetkiye dayanmayan ve milletin iradesini hedef alan hiçbir güç ve oluşum kabul edilemez" değerlendirmesinde bulunuldu. 

Yagıtay Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu, bütün erklerin yetki ve güçlerini Anayasa ve yasalardan aldığı vurgulandı.

"Kabul edilemez"

Açıklamada, "Anayasal ve yasal yetkiye dayanmayan ve milletin iradesini hedef alan hiçbir güç ve oluşum kabul edilemez. Geçmişte yaşanılanlar göstermiştir ki darbe, muhtıra ve vesayet hevesi olanlar, milletimizin engin feraseti ve eşsiz kahramanlığı ile bertaraf edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenliğine, anayasal ve demokratik düzen ile bireysel hak ve özgürlüklere yönelik her türlü müdahaleye karşı yargı yetkisini Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız şekilde kullanan yargı kurumları, yasalar çerçevesinde gereğini takdir ve ifa edecektir" denildi. 

10 şüpheli gözaltına alınmıştı 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli amirallerin hazırladığı bildiriyle ilgili 10 şüphelinin gözaltına alındığını, 4 şüphelinin de ifadeye çağrıldığını duyurdu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@