Yer: Odunpazarı, Vişnelik... "Kamulaştırma yapmadan özel mülkiyeti kullanıma açamazsınız"

Odunpazarı'nda bir aile Vişnelik Mahallesi'ndeki özel arazisini belediyenin kamulaştırma yapmadan kullandığı, ayrıca aileden emlak vergisi ve asfalt parası da istediği gerekçesiyle arazinin etrafını tel örgülerle çevirdi. Ailenin avukatı Pınar Turhanoğlu Gücüyener de açıklamalarda bulundu.

YARGI 30.04.2022, 14:14 30.04.2022, 14:29
Yer: Odunpazarı, Vişnelik... "Kamulaştırma yapmadan özel mülkiyeti kullanıma açamazsınız"

Eskişehir'de Odunpazarı'nda bir aile, belediyenin kamulaştırma yapmadan kullanması nedeniyle yıllardır yararlanamadıklarını savundukları arazinin etrafını tel örgüyle çevirince sokağın bir bölümü girişe kapatıldı.

Ailenin avukatı Pınar Turhanoğlu Gücüyener, yaptığı açıklamada, Odunpazarı ilçesi Vişnelik Mahallesi'nde aile tarafından 30 yıldır kullanılamayan arazinin, çarşamba günleri pazar kurulan Kanal Sokak'ın bir bölümünü de kapsadığını söyledi.

"Aile yıllardır emlak vergisi ödüyor, asfalt parası isteniyor, belediye icraya verince artık isyan ettiler"

Büyükşehir ve Odunpazarı belediyelerinin yol ve park için vatandaşın arazisini kamulaştırması gerekirken bunu yapmadığını savunan Gücüyener, şunları ifade etti:

"Müvekkillerim, önceki tarihlerde kullanamadıkları taşınmaz için yüklü bir 'yol harcamalarına katılma payı', 'asfalt parası' talep edilen aile, yıllardır ödedikleri emlak vergisi, son olarak Odunpazarı Belediyesi tarafından icraya konulunca isyan etti. Emlak vergisi için ödeme emri gönderilen aile son tahakkuk ettirilen emlak vergisini de ödedi fakat taşınmazın etrafını da tel ile çevirmeye karar verdi."

"Mülkiyet hakkı anayasal haktır, kamulaştırma yapmadan kullanması hukuka aykırıdır"

Gücüyener, "Müdahale eden, belediye dahi olsa kimsenin mülkiyet hakkına bu şekilde müdahale edilemez. Mülkiyet hakkı anayasal bir haktır. Odunpazarı ve Büyükşehir belediyelerinin kamulaştırma yapıp kamunun kullanımına açması gereken bir yeri bedelsiz ve usulsüz kullanması hukuka aykırıdır. Çevre sakinlerine verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Fakat bu usulsüz kullanıma son verilmesi için belediyelere bir tepki gösterilmesi gerekiyordu" dedi. 

"Lisanslı harita bürosu tarafından hazırlanan krokiye göre arazinin etrafı çevrildi"

Belediyenin bu özel mülkü kullanmasının usulsüz olduğunu saunan Gücüyener, lisanslı harita bürosu tarafından hazırlanan krokiye göre arazinin etrafının tel çitle çevrildiğini sözlerine ekledi.

Tel örgüleri gece kimler söktü?

Öte yandan ailenin Vişnelik Mahallesi’ndeki arazilerine dün çektiği çitlerin gece saatlerinde kimliği belirsiz kişilerce söküldüğü ve kaldırıldığı belirtildi. Şehrin en işlek noktalarından olan Atatürk Bulvarı’na cephesi olan arazi, mahalledeki Kanal Sokak’ın da büyük bir bölümünü ve parkı da kapsıyor. Odunpazarı Belediyesi tarafından kamulaştırma yapılmadan kullanıma sokulduğu iddia edilen sokak, mülk sahibinin arazi sınırlarını tel örgüyle çevirmesi üzerine ortadan ikiye bölünmüştü. Dün öğle saatlerinde çekilen tel örgü, gece saatlerinde kimliği belirsiz kişilerce söküldü. Tel örgülerin çekildiği destek demirlerinin ise kaynak noktalarından koparıldığı görüldü. Teli söken kişilerin kimliğini araştıran arazi sahiplerinin çevredeki güvenlik kameralarını inceledikleri öğrenildi. Odunpazarı Belediyesi'den de konuyla ilgili bir açıklama bekleniyor. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@