1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YENİ DÜNYA YENİ MEDYA
YENİ DÜNYA YENİ MEDYA

YENİ DÜNYA YENİ MEDYA

Amacımız ‘konvansiyonel’ basına savaş açmak değil. Geleneksel basına bir alternatif olmayı da düşünmüyoruz.

A+A-

Gerçekten baş döndüren bir çağda yaşıyoruz. Şu anda okumakta olduğunuz bu yazıyı bilgisayarımda kaleme alıyorum. Bilgisayarlar benim kuşağım için sıradan bir malzeme olabilir. Fakat yaşı 60’ın üzerinde olan pek çok kişi, zaman zaman bilgisayardan ‘Televizyon’ diye bahsediyor.

Aslını ararsanız ‘kaleme almak’ tabiri bile eski zamanda kalmış durumda. Öyle ya, bilgisayarın klavyesindeki tuşlara dokunarak, hiçbir şeyi ‘kaleme almış’ olmuyorsunuz.

Öte yandan benim gibi orta yaşlı kişiler de teknolojideki gelişmeleri tam olarak takip edemiyor. Bazen yanımdaki gençlerin, “Ağbi SSL sorunu yok aslında. Yalnız DNS ayarlarından yola çıkarak anonim kalamazsın. Sen browser’ını değiştir bana kalırsa” gibi tartışmalarına şahit oluyorum. Bu tip durumlarda ‘SSL’nin ne olduğunu, ne gibi bir soruna yol açtığını veya DNS ayarlarının tatlı mı, yoksa ekşi mi olduğunu hiç karıştırmıyorum.

Cehaletim anlaşılmasın diye çareyi o ortamdan hızla uzaklaşmakta buluyorum…

Demek istediğim sürekli değişen bir dünyada, yeni bir Türkiye’de ve Eskişehir’de yaşıyor olduğumuz. Sadece teknolojinin değil, değer yargılarının da sürekli dönüştüğü bir çağdayız.

Bundan çok değil 10 sene önce, sokakta yürüyen bir köpeğe tekme atıp uzaklaşan adamın haber değeri yoktu. Ancak şimdi böyle bir görüntünün elinizde olması, ciddi bir habercilik olarak değerlendiriliyor. Böyle bir görüntüyle bırakın ‘yerel basında’ günü kurtarmayı, Alaska’dan Ümit Burnuna kadar yüzlerce milyon insana ulaşmanız mümkün.

Sabah bayiden günlük gazetenizi alıp, dünyayı takip etmek diye bir seçeneğiniz yok artık.

Yanınızda taşıdığınız akıllı telefon, size bütün dünyadaki gelişmeleri anında gösteriyor. Almanya’da yaşayan sarhoş bir kocanın karısını dövmesini veya Pekin’de düzenlenen Olimpiyatlarda Türk haltercilerin rekorlar kırmasını anında görebiliyorsunuz.

Bu koşullarda medyanın da kendisini dönüştürmesi ve yeni teknolojilerle, yeni değer yargılarına kendini adapte etmesi gerekiyor.

“Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz” sözünü çok severim. Bu yüzden Medya Midas’ın nasıl bir yayın politikası olacağını, siyasette tarafsız kalacağını uzun uzun anlatacak değilim. Aynı Medya Midas’ın tarafsız olmasına karşın, vatanın ve milletin çıkarları için taraf olmakta asla tereddüt etmeyeceğini, ezilenlerin ve zulme uğrayanların yanında olacağını da anlatmayacağım.

Bunları süreç içerisinde değerlendirecek olan sizlersiniz…

Biz Medya Midas’ı bu düşüncelerle kurduk. Amacımız ‘konvansiyonel’ basına savaş açmak değil. Geleneksel basına bir alternatif olmayı da düşünmüyoruz. Amacımız sadece yeni bir medya anlayışıyla okuyucuların karşısına çıkmak.

‘Okuyucu’ mu dedim?

Hay Allah eski alışkanlıklar işte; ‘takipçilerimiz’ demeliydim sanırım…

Kerem AKYIL / 5 Mart 2018 Pazartesi…                                                                                 kerem150.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler