1. YAZARLAR

  2. Soner Yüksel

  3. Yeşiltepe Boğulan CHP
Soner Yüksel

Soner Yüksel

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeşiltepe Boğulan CHP

A+A-

Yeşiltepe’de boğulan CHP

Seferoğluları ile Tellioğluları dediğim an kafanızda unutulmaz bir Türk Filmi canlanacaktır. Muhteşem kıymetli bir Yeşil Vadi ’ye sahip olmak için birbiriyle sürekli kavga eden, birbirini atlatmaya çalışan ve bunları yaparken de bazen sonunu hiç düşünmeyen 2 aile vardır.

Film sonunda 2 ailede muradına eremez. Hatta bırakın sahip olmayı Yeşil Vadi ‘ye bile giremeyecek hale gelirler.

Son günlerde Yeşiltepe Mahallesinde yaşanan süreç ve bu süreçte farklı talepler, plan istekleri ile karşı karşıya gelen Büyükşehir ve Tepebaşı Belediyeleri ’de bana bu filmi hatırlatıyor.

Buradaki tek fark Büyükşehir ve Tepebaşı’nın fikir ayrılıklarından ve söz diretmesinden dolayı Yeşiltepe Mahallesinde yaşayan insanların mağduriyetinin daha da artması.

Ortada bir sorun var. Buna kimse itiraz etmiyor. Mahalle hızlıca ve yeniden dönüşmeli ki, yıllardır bir nevi yaşadıkları alanlar viraneye dönen mahalle sakinleri rahat etsin.

Bu yapılırken de yanlış emsal emsal olur diye ilerleyen yıllarda gökyüzüne hasret kalmış, şehircilik ve planlı dönüşüm kurallarından uzak bir iş yapılmasın ki var olan sorunlara yenileri eklenmesin.

Ama görünen, hissedilen, takınılan tavırlara bakınca burada bu uzlaşının gerçekleşmesini beklemek büyük bir hayal gibi gözüküyor.

Ne Büyükşehir ne de Tepebaşı Belediyesi’nin orta yolu bulacak bir hamle için adım atacak mecali güveni ve isteği kalmamış aralarında.

Üstelik konu yine vatandaşın konusu olmaktan çıkmış. CHP’nin kendi içindeki erk mücadelesine dönüşmüş gibi. Hocanın destekçileri, Ataç’ın destekçileri konuyu monolog haline getirmişler.

Hoca kanadı yaşamadıkları bir mahallenin mağduriyetini anlamaktan uzak. Ataç kanadı ise yaşadıkları şehrin geleceğini anlamamakta ısrar eden şehircilik planlarından bahis açabiliyor.

Militarist söylemler sosyal medya da artarak devam ediyor.

Sonuç olarak nüfusu sırf bu mağduriyet yüzünden yıllardır azalsa bile 10 bin den fazla olan bir mahallede CHP kendi içinde boğulmaya devam ediyor. Üstelik yüzme bildiği halde.

Çünkü o mahallede ki oylara hem Tepebaşı hem de Büyükşehir Belediyesi’nin de ihtiyacı olacak. Ve mahalleli kimin ne dediğine değil en sonunda sorunu kimin çözeceğine inanırsa ona oy verecek.

Bu yüzden Seferoğluları ve Tellioğulları gibi uzaktan Yeşil Vadi seyretmek istemiyorsa Büyükşehir ve Tepebaşı’nın herkesi tatmin edecek bir proje ile uzlaşması gerekiyor.

Ya da hesapları yeniden yaparak kaybedilecek oyları nasıl kazanacağını planlaması. Bu konu da önemli konularda Başkanların yerine konuşabilecek kadar etkili olduğunu düşünen bürokratlara iş düşüyor. Bende söylemesi.

 

#Yeşiltepe #Büyükerşen #Ataç #Eskişehir #CHP 

Önceki ve Sonraki Yazılar