banner163

Bakan Tekin Eskişehir'de Büyükşehir'e seslendi: Yeni okullar yapmak istiyoruz, engel değil destek olun

Eskişehir’e gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Bakan Tekin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve yerel yönetimlere de seslendi...

EĞİTİM 02.09.2023, 17:09 02.09.2023, 17:38
Bakan Tekin Eskişehir'de Büyükşehir'e seslendi: Yeni okullar yapmak istiyoruz, engel değil destek olun

Eskişehir’e gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Vali Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ardından Bakan Tekin açıklamalarda bulundu. 
“Ülkedeki yerel yöneticilerin tamamından arsa konusunda destek bekliyoruz”

Yeni okulların yapılabilmesi için yerel yönetimlerden arsa desteği beklediklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Eskişehir'deki ana problemlerimizden bir tanesi Tepebaşı ve Odunpazarı yani merkez ilçelerde ikili eğitim yapan okul sayısı. Onları gündemimize aldık. O konularla ilgili çalışacağız. Ancak ben tekrar yerel yönetimlerle ilgili arkadaşlardan özel istirhamda bulunuyorum. Madem eğitim öğretim süreciyle ilgili olarak bu sürecin siyasetin, genel siyasetin dışında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz, o zaman bizlere bu konuda yatırım yapabileceğimiz arsa üretin. Okullarımızın ihtiyaçlarını giderin. Yerel yönetim olarak yapmanız gereken şeyleri yapın. Israrla istiyorum, talep ediyorum. Burada herhangi bir siyasi parti veya herhangi bir siyasi ittifaktan bahsetmiyorum. Genel olarak ülkedeki yerel yöneticilerin tamamı bu sürece destek olmalarını istiyoruz” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ve belediyelere seslendi: "Başlatılan yasal süreçler koşulları zorlaştırıyor, Eskişehir'de eğitimin niteliğinin artması isteniyorsa erel yönetimler bize destek olmalı"

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığının kullanımında olan taşınmazlar hakkında başlatılan yasal süreçlerin koşulları zorlaştırdığını belirten Bakan Tekin, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye'de 81 il içerisinde sadece Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bizim kullandığımız eğitim alanlarında kamulaştırmasız el atma davaları konusunda bizi zor durumda bırakıyor. Bunlardan rahatsız oluyoruz. Eskişehir'in eğitim öğretim sürecindeki istatistiklerin rakamlarının niteliğinin artmasını istiyorsa yerel yöneticilerden bize destek olmalarını isterken, onlar bakanlığımızın kullanımındaki taşınmazlarla ilgili olarak bu yasal süreçleri başlatmalarından rahatsız oluyoruz" dedi.

"Yerel yöneticiler arsa üretirken bize destek olsunlar, yeni okullar yapmak istiyoruz"

Bakan Tekin, "Ben tekrar söyleyeyim. Siyasi parti ayrımı yapmaksızın bütün yerel yöneticilere sesleniyorum. Yani biz okul yapmak istiyoruz. Çocuklarımızın okullarını, eğitim öğretim ihtiyaçlarını, eğitim öğretim ortamlarının sağlıklı hale getirilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan çalışıyoruz. Yerel yöneticilerimiz de burada arsa üretirken, alan üretirken, bize destek olsunlar. Eğitim öğretim süreçlerinin iyileştirilmesinde bize katkı versinler. Bizimle beraber hareket etsinler. Biz de onların iyi niyetli olduklarını görelim. Eskişehir'le ilgili de biz genel değerlendirmelerimizi yaptık. İnşallah önümüzdeki dönemde 11 Eylül itibariyle eğitim öğretim sürecini sağlıklı, sorunsuz bir şekilde başlatacağız.”

Bakan Tekin Nabi Avcı'yı andı ve teşekkür etti: Eskişehir'de eğitimde bir devrim yaşandı... Katkısı çok büyük - Detaylar için tıklayın

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, basın açıklamasının ardından AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@