Milli Elektrikli Tren raylara çıkmaya hazırlanıyor! Gövdesi Sakarya'dan, "Beyni" Eskişehir'den

TÜRASAŞ'ın Milli Elektrikli Tren Seti projesinde son durum açıklandı, trenin son görüntüleri paylaşıldı. Gövdesi Sakarya'dan, "Beyni" Eskişehir'den...

EKONOMİ 12.09.2022, 16:33 12.09.2022, 17:03

TÜRASAŞ, Milli Elektrikli Tren Seti projesinde büyük ilerleme kaydetti, birçok testi tamamlanan tren setinin bu yıl sonuna kadar raylara çıkarılması planlanıyor. 

Milli Elektrikli Tren Seti için çalışmalar Eskişehir ve Sakarya'daki tesislerde tüm hızıyla sürüyor. 

"Beyni" Eskişehir'den, gövdesi Sakarya'da 

Yetkililer proje için görev paylaşımı ile TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğünde Cer Sistemi ile Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi'nin (TCMS) geliştirildiğini, TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğünde de alüminyum gövde üretimi, iç giydirme işlemleri gibi tüm üretim ve montaj işlemlerinin tamamlandığını belirtiyor. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) Sakarya Bölge Müdürlüğünde, Milli Elektrikli Tren Seti'nin üretim ve test çalışmaları devam ediyor. TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürü Erdal Aba, müdürlük binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Milli Elektrikli Tren Seti'nin test ve üretim çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Aba, trenin teknik bilgileri hakkında sunum yaptı. Aba, trenin frenleme, hız ve genel testlerinin yer aldığı görüntüleri de basın mensuplarına izletti.

Basın mensuplarıyla üretim tesisleri ve yapımı tamamlanan trenin içini gezen Aba, treninin iç bölümleri hakkında bilgi verdi. Daha sonra yapımı tamamlanan iki tren, üretim tesisinde bulunan rayların üzerinde yürütüldü. Aba, yıl sonunda çalışmaları bitirmeyi planladıklarını belirtti.

Milli Elektrikli Tren Seti

Milli elektrikli tren seti üretimi kapsamında saatte 160 kilometre hıza uygun prototipin montajı ve fabrika testleri tamamlandı. Milli Elektrikli Tren Seti Projesi kapsamında geliştirilen altyapı ve yetkinlikten yararlanılarak, söz konusu tren setlerinin hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere gerekli tasarım değişikliklerinin sağlanmasıyla saatte 225 kilometre hıza çıkabilen Milli Hızlı Tren Projesi'nin hayata geçirilmesi hedefleniyor. TÜRASAŞ tarafından geliştirilen milli elektrikli lokomotifin tasarım ve üretim çalışmaları devam ediyor. TÜRASAŞ bünyesinde yabancı firma lisansıyla elektrikli ve dizel lokomotif üretilirken söz konusu projelerden elde edilen tecrübenin milli elektrikli lokomotif üretiminde kullanılması amaçlanıyor.

TÜRASAŞ Eskişehir sanayisiyle birlikte üretiyor! İşte o yerli ve mili araçlar - Detaylar için tıklayın 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@