Eskişehirli anne önce böbreğini oğluna bağışladı, sonra da tüm organlarını

Böbrek yetmezliği yaşayan oğluna bir böbreğini bağışlayarak sağlığa kavuşmasını sağlayan anne Nurhan Özgür, Organ Bağışı Haftası'nda diğer organlarını da bağışlayarak örnek oldu, takdir topladı.

SAĞLIK 04.11.2023, 12:07 04.11.2023, 12:15
Eskişehirli anne önce böbreğini oğluna bağışladı, sonra da tüm organlarını

Eskişehir’de 21 yıldır böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan Ferhat Özgür’e böbreğini bağışlayan anne Nurhan Özgür, “Böbreğimi seve seve de verdim, yine olsa yine veririm. Sanki oğlum o gün yeniden doğdu” dedi.

Eskişehir’de yaşayan 30 yaşındaki Ferhat Özgür 9 yaşından bu yana genetik olan böbrek yetmezliği rahatsızlığını yaşıyor. Böbreğinin işlevini yerine getirememesinden dolayı organ nakli ihtiyacı oluşan Özgür’e uygun böbrek annesi Nurhan Özgür’den bulundu. Yaklaşık bir ay önce Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat olan anne ve oğul şimdilerde hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam ediyor. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan stanttı ziyaret eden anne-oğul yetkililerden bilgi aldı. 53 yaşındaki anne burada form doldurarak diğer organlarını bağışladı.

“9 yaşından beri hastaydım, Allah razı olsun annem böbreğini verdi, ama sırada bekleyen çok hasta kardeşimiz var"

Süreç hakkında konuşan ve organ bağışından dolayı annesine minnettar olan Ferhat Özgür, “Bir ay önce böbrek nakli oldum şu anda gayet iyiyim. 9 yaşından beri böbrek hastalığını çekiyorum. Yani böbrek yetmezliğine hastalığı. Allah razı olsun annem verdi böbreğini. Allah annemden razı olsun şuan gayet sağlıklıyım, yavaş yavaş topluyorum. Tabii ki çok şanslı olduğumu fark ettim. Şu anda sıraya yazılsaydım ne zaman geleceği belli değildi. Ama annem sayesinde 30 yaşında daha erken yaşta sağlığıma kavuştum. Bir ricam sizde lütfen bir organ bir hayat demek sizden de bekliyorum. Nice arkadaşlarımız var, kardeşlerimiz var organ bekleyen” dedi.

"Sanki oğlum yeniden doğdu, çok güzel bir duygu... Diğer organlarımı da bağışladım, belki hayat kurtarırlar diye"

Bir böbreğini oğluna bağışlayan anne Nurhan Özgür ise şöyle konuştu: “Böbreğimi seve seve de verdim. Yine olsa yine veririm. Sanki o gün yeniden doğdu oğlum. Çok güzel bir duyguydu tabii çok hüzünlendik. Allah razı olsun doktorumuzdan, hekimliğinden çok güzel, başarılı sonuç aldık. Bugün Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle kurulan stantta diğer organlarımı da bağışladım. İnşallah belki organlarım bir hayat daha kurtarır diye.”
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@