29.02.2024, 16:41

1 Mart ruhunun Türkiye için önemi

1 Mart tezkeresi Türk siyasi hayatının kırılma noktalarından birisi olarak tarihe geçen, iktidarı ile, muhalefeti ile birlikte aldığı kararları önemli bir badireyi atlatma basireti gösteren tarihi bir olaydır. Söz konusu Türkiye ise gerisi teferruattır anlayışının bir tezahürüdür.

CHP'nin efsane Genel Sekreteri Önder Sav'ın 1 Mart'ın Türkiye için önemini hatırlatan mesajı da bu konuda çok önemli anekdotlar içeriyor. Gelin hep birlikte okuyalım:

"1 Mart 2003, tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisidir. Bugün Güneydoğu sınırımıza yakın ülkelerle halen süren anlaşmazlık ve sıkıntılı durum, geleceğimizi tehdit eden GÖÇ dalgası, vahametini ve ciddiyetini korumaktadır. Uzun zamandır süregelen UKRAYNA ve FİLİSTİN halklarının yaşadığı eziyet, sıkıntı, ve ölüm haberleri, insanın içini acıtan görüntüler, yayılmacı emeller taşıyan emperyalistlere karşı 1 Mart Direnişimizin anlam ve önemini çok iyi anlatmaktadır. Ülkemizde, beceriksiz, acemi, Mustafa Kemal Atatürk’ün “YURTTA SULH CİHANDA SULH” ilkesini yok sayan siyasetçiler, “1 Mart 2003 ruhunu” kavrayabilmiş olsalardı bugünkü açmazlara düşülmez, acılar yaşanmazdı. 1 Mart 2003 günü TBMM’deki direniş, bugün sürdürülen yanlış, muhteris Başkanlık Sisteminin sıradanlaştırıp önemsizleştirdiği Parlamenter Rejimin, ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymuştur. 1 Mart Tezkeresinde yazılı olan "…62 bin askeri personelin ve hava unsurları olarak 255 uçak ve 65 helikopteri aşmamak kaydıyla yabancı silahlı kuvvetler unsurlarının, hükumetin tespit edeceği mücavir bölgelerde geçici olarak konuşlandırılmak üzere Türkiye’de bulunmasına… Bu amaçla Türkiye’ye gelecek yabancı kara kuvvetlerinden destek unsurları dışındaki muharip unsurların konuşlanabilecekleri bölgelerden Türkiye dışına intikallerinin en kısa sürede tamamlanmasına…” olarak sıralanan vahim istekler, kabul edilmiş olsaydı aradan 21 yıl geçmiş olmasına rağmen bugün muhtemelen  ülkemiz işgalinin ve ona karşı halkımızın direnişinin tarifi imkânsız sıkıntılarını yaşıyor olacaktık.

TBMM'de KAPALI OTURUMA geçilmeden önce kürsüde yaptığım ve yakınlarıma önemli bir miras olarak bırakacağım konuşmada, o gün için var olan ve gelecekte de karşılaşacağımız güçlüklerin, dert ve sıkıntıların altını çizmiştim. Kapalı oturumda bugün rahmetle andığımız Genel Başkanımız Sayın DENİZ BAYKAL'ın çok etkili, aydınlatıcı ve TBMM’ye yön verici konuşmasının önemi tartışılamaz. Aradan 21 yıl geçmesine karşın açıklanmamış olan “kapalı oturum tutanakları” yayınlanınca gerçekler bütün yönleri ile görülecektir.

Ülkemize musallat edilmek istenilen yukarıda değindiğim geleceğimize ambargo koymak isteyen tehlikeye başta CHP’liler olmak üzere 100’e yakın sayıdaki AKP’li vatansever milletvekili de oyları ile DUR demiştir. 1 Mart 2003 tarihinde görev başında olan CHP yöneticilerinin ve milletvekillerinin caydırıcı, iktidar milletvekillerini bile ikna edici, oy ve kararlarını değiştirecek derecede etkili muhalefet anlayışı, günümüzde CHP’yi yöneten kadrolara örnek olmalıdır.  İlkelerimizi ,kurucu felsefemizi, benliğimizi ve   MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün ilke ve devrimlerini unutmadan tıpkı 1 Mart’ta olduğu gibi değişik siyasal anlayışlarda olanlara etki ederek yön verme kararlılığı içinde olmalıyız. 1 Mart 2003 başarısını,başta CHP milletvekilleri. olmak üzere. RED OYU veren AKP’li milletvekillerine borçluyuz; cesaretlerine ve yüreklerine sağlık. 1 Mart 2003’teki EMPERYALİST heveslerin ülkemizde tekrarlanmaması  ve başta Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal  olmak üzere aramızdan ayrılan kahramanlarımıza rahmet dikeklerimizle sevgiler, saygılar sunuyorum."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@