Eskişehir'de 'borlu'sunu ürettiler... Patentini aldılar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde bilim insanları tarafından bor ve polimer kullanılarak karbon ayak izini azaltıcı yöntemle üretilen "borlu gres yağı", Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillendi.

BİLİM 29.12.2023, 14:39
Eskişehir'de 'borlu'sunu ürettiler... Patentini aldılar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde (ESOGÜ), bor ve polimer kullanılarak karbon ayak izini azaltıcı yöntemle üretilen "borlu gres yağı", Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillendi.

Projedeki Prof. Dr. Osman Nuri Çelik 2 yıl önce vefat etmişti 

Patentlenen buluş, ESOGÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde görevli Dr. Öğretim Üyesi Gökçe Mehmet Ay, Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Sert ile 2 yıl önce hayatını kaybeden Prof. Dr. Osman Nuri Çelik tarafından geliştirildi.

Otomotiv, havacılık ve gıda endüstrisinde yağlayıcı olarak kullanılan grese alternatif olacak borlu gresin, üretiminde lityum tuzları yerine polimerden yararlanılması nedeniyle sürdürülebilirliğe katkı sağlaması hedefleniyor.

"Elektrikli araçlarda da kullanılabilecek, maliyetini düşürdük ve çevre dostu bir ürün sağladık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gökçe Mehmet Ay, lityum tuzlarının yüksek maliyetlerle tedarik edildiğini belirtti.

Polimerin sürdürülebilir bir malzeme olduğunu belirten Ay, şunları kaydetti: "Geliştirdiğimiz gres, elektrikli araçlarda da kullanılabilecek sürdürülebilir bir grestir. Lityum tuzları yerine polimer malzemeler kullanarak maliyeti düşürdük ve çevre dostu ürünlere imkan sağladık. Hem yeşil malzemelerle kullanıma ilişkin çalışmalarımız hem de bu araştırmaların sanayiye aktarılmasına yönelik görüşmelerimiz sürüyor. 3 yıl içinde ülkemizde gres üretimi için dış kaynak ihtiyacını azaltmayı umuyoruz."

Yorumlar (2)
Adil Çambeli 4 ay önce
Kutlar başarılarının devamını dilerim.
Süreyya şensöz 4 ay önce
Tebrikler başarılarınız daim olsun ALLAH yar ve yardımcınız olsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@