20.05.2024, 15:30

Çerkes soykırımı

21 Mayıs 1864 günü, insanlık tarihinin en vahşi, en acımasız ve feci Büyük Çerkes Sürgünü’nün yaşandığı gündür. Rusya’nın emperyalist, yayılmacı politikalarına karşı yıllarca kendilerinden sayıca ve silah donanımı yönlerinden kat kat üstün olan süper güce karşı yurtlarını ve varlıklarını korumak için direnen, etnik temizleme ihtirasına teslim olmayan, ölümü ve her çeşit zulümü göze alan Çerkeslerin silah ve işkencelerle yurtlarını terk'e, başka ülkelere göç etmeye zorlanmaları, insan hakları’nın çiğnenmesinin en somut ve acı örneğidir.

Çerkeslerin katlinin ve hatta bilimsel deneylerde kobay gibi kullanılmasının, hamile kadınların bebeği ile birlikte öldürülmesinin serbest bırakılmasını isteyen zalim Rus generallerinin varlığı, vahşet ve dayanılmaz işkencelerin hangi boyutlara getirildiğini sergilemektedir.

Bir milyondan fazla Çerkes’in o zamanki Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli yörelerinde iskan edilmiş olduğunu tarihçiler yazıyor.

CHP'de sözde Ermeni soykırımını zaman zaman, yerli yersiz anımsatan kimi yönetici ve milletvekillerinin “Büyük Çerkes Sürgünü” ve soykırımı konusunda duyarsızlıkları da çok ilginçtir.

Çerkeslerin verdiği Bağımsızlık ve Özgürlük mücadelesinde ve meşakkatli sürgün günlerinde ölenleri rahmetle anıyor, torunlarının ve yakınlarının acılarını paylaşıyoruz.

Yorumlar (1)
Mutlukan Oturanel 3 hafta önce
Daha açık anlatılmalı. Sayılar ve isimlerle çünkü insanlara masal geliyor kibar anlatımlar...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@