Eskişehir'deki barajlarda son durum... Arttı mı, azaldı mı?

Eskişehir'deki barajlarda doluluk oranları ne kadar? Yağışlarla doluluk oranları arttı mı, azaldı mı? İşte son durum...

EKONOMİ 31.01.2024, 15:49
Eskişehir'deki barajlarda son durum... Arttı mı, azaldı mı?

Eskişehir genelinde içme suyu ve sulama ihtiyacını karşılayan 5 barajdaki doluluk, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 arttı.

Eskişehir'de içme ve tarımsal sulamada kullanılan 5 barajdaki doluluğun ortalama yüzde 41'e yükseldiği belirtildi. 

Porsuk Barajı'nda doluluk oranı yüzde 48'e ulaştı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 24 Ocak itibarıyla 161,5 milyon metreküp su ile yüzde 37,2 doluluğa sahip Porsuk Barajı, kentte sonbahar ve kış mevsiminde etkili olan yağışların ardından bu yıl aynı tarih itibarıyla 208,6 milyon metreküp su ile yüzde 48 doluluğa ulaştı.

Porsuk, Kunduzlar, Çatören, Dodurga ve Aşağı Kuzfındık barajlarındaki doluluk oranının ortalaması ise son dönemdeki yağışların ardından yüzde 41,16'ya çıktı.

Yaklaşık yüzde 20'lik artış

Barajlardaki su miktarı yaklaşık yüzde 20 artış gösterirken, kentte bulunan 24 göletteki doluluk da aynı seviyede ölçüldü.

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Kurtuluş Uzun, kentteki yağışların tüm ürünlere faydası olduğunu söyledi.

Nisan ayındaki yağmurlarla barajları tam olarak kullanacaklarını kaydeden Uzun, "Ekinler mecbur sulanacak. Mısır, domates, pancar ekilecek, onlar sulanacak. Barajların dolmasının her şeye faydası var. Yer altı sularına da faydası var. İnşallah daha da artar." diye konuştu.

Uzun, şu anda çiftçilerin bölgede buğday ve arpa ektiğine değinerek, "İlerleyen dönemlerde, mart ayının sonuna doğru mısır, ayçiçeği ve domates ekimi olacak. Barajların dolması bunlara da fayda sağlayacak. Şu anda Keskin Barajı'mıza su geliyor. Eğriöz Mahallesi ve diğer bölgelere yağan kar, eriyerek Keskin Barajı'na geliyor. Diğer barajlarda da yağıştan dolayı bayağı bir doluluk olacak, inşallah." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
banner37
banner28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@