Eskişehir'e 10 milyarlık yeni yatırımlar geliyor! Binlerce kişiye istihdam yaratacaklar

Eskişehir’de geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık döneminde yeni yatırımlar için 10 milyar TL’lik teşvik belgesi alındığı açıklandı... İşte detaylar...

EKONOMİ 16.01.2024, 15:50
Eskişehir'e 10 milyarlık yeni yatırımlar geliyor! Binlerce kişiye istihdam yaratacaklar

Eskişehir’de geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık döneminde 10 milyar TL’lik yeni yatırım için teşvik belgesi alındığını açıklayan Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, “Eskişehir’de 11 aylık dönemde yapılacak 190 yeni yatırım için 10,1 milyar TL’lik yatırım teşvik belgesi düzenlenmiş durumda. Yeni yapılacak yatırımların yüzde 60'ı imalat sanayi sektöründe gerçekleşecek” dedi.

2023 yılının ilk 11 ayına ilişkin yatırım teşvik verilerini değerlendiren Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, yeni yatırımların seyri konusunda açıklamalarda bulundu. Eskişehir’de 2023 yılı ilk 11 aylık döneminde 190 yeni yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini belirten Nadir Küpeli, “2023 yılında yatırımların temposunda 2022 yılına göre ekonomik durumdan kaynaklanan bir azalma devam etmekle birlikte, yatırımcılarımız ülkemizin geleceğine inanarak yatırımlarını yine de devam ettiriyorlar. Açıklanan verilere göre Eskişehir’de geçtiğimiz yılın 11 aylık döneminde yapılan teşvikli yatırımların 6,5 milyar TL’lik kısmını imalat sanayi yatırımları oluşturuyor. 107 yeni sanayi yatırım için teşvik belgesi düzenlenmiş durumda ve bu yatırımlar tamamlandığında 2.280 kişiye yeni iş imkânı sağlamış olacak. Diğer sektörlerdeki yatırımlara baktığımızda 57 yeni yatırım ve 1,3 milyar TL’lik tutarla Enerji Sektörü ikinci sırada, 12 yeni yatırım ve 1,2 milyar TL’lik yatırımla madencilik sektörü üçüncü sırada yer almakta. 2022 yılında toplam yatırım bedeli 15,2 milyar TL’lik 158 yeni yatırım için yatırım teşvik belgesi düzenlenmişti. Yatırım tutarında 2023 yılında yüzde 30 civarında bir azalma görülmekle birlikte, yatırımların içerik ve niteliklerinde bir gelişme ve iyileşme gözlüyoruz, aynı zamanda enflasyonist bir ortamdan geçtiğimizi unutmamak gerek, finansın bu kadar pahalılaştığı bir dönemde bile bu yatırım temposunun devam etmesi uzun vade için ekonomimiz açısından olumlu bir gelişmedir” dedi. 

Son 3 yılda Eskişehir'e 36 milyar TL’lik yatırım yapıldı

Nadir Küpeli, Eskişehir’de son 10 yıllık dönemde teşvikli yatırım sayısının 953’e ve yatırım tutarının 82 milyar TL’ye ulaştığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük montanlı yeni yatırımların son yıllarda Eskişehir’e ve OSB’imize yöneldiğini görüyoruz. Teşvik verilerine baktığımızda son 3 yıllık dönemde Eskişehir’de 465 yeni yatırım teşvik belgesi düzenlenmiş olup, bunların yatırım tutarı ise 36,4 milyar TL’ye ulaşmaktadır. Bu yatırım tutarı son 10 yıllık dönemdeki toplam yatırımların yüzde 45’lik kısmını oluşturuyor. Bu yatırımların yüzde 80’lik kısmı ise yeni imalat sanayi yatırımlarından oluşmakta. Bu son derece olumlu bir gelişme. Son yıllık dönemdeki bu yatırımların 22 bin kişiye yeni iş imkânı sağladığını da özellikle belirtmek isterim. Uygulanan teşvikler ülkemiz ekonomisi ve özellikle yüksek teknoloji alanında yeni yatırımların sürdürülebilirliği ile ülkemize kazandırılması açısından çok önem taşıyor.  Ne yazık ki bu yasal, şeffaf ve herkese açık olan bu teşvik mekanizmasını anlamayan kişilerin konuyu çarpıtması, siyasi olaylara malzeme yapılması ve farklı manalara çekilmesi çok yanlış sonuçlar doğurmakta, ekonomiye en önemlisi de yeni yatırımlara büyük zarar vermektedir. Batı ülkelerinde bizden çok daha gelişmiş ve kendi ülkelerine sürekli teknoloji seviyesi yüksek yeni yatırımların gelmesini sağlayacak ileri boyutlarda teşvik mekanizmaları olduğunu herkesin bilmesi lazım. Hepimiz ülkemiz ekonomisinin daha fazla ve kapsayıcı bir şekilde büyümesini istiyorsak, daha fazla ihracat yapmak istiyorsak, gençlerimize yeni iş sahaları açmak istiyorsak sürekli ve artan boyutta yeni yatırımlara ihtiyacımız var ve bununda teşviklerle artan bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. Yapılan her teşvikli yatırım 1’e 5 bazen 1’e 10 olarak ekonomiye geri dönüyor ve ülkemiz zenginleşiyor, bunu unutmayalım.”

Yorumlar (0)
banner37
banner28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@