ETO ve ESO birbirine girdi! Ardı ardına sert açıklamalar

Eskişehir Ticaret Odası, ESO'nun ETO üyesi bazı işletmeleri hukuksuz şekilde üye yaptığını iddia ederek sert bir açıklama ile tepki gösterdi. Bu açıklamaya Eskişehir Sanayi Odası da sert bir cevap verdi.

EKONOMİ 11.01.2024, 17:04 11.01.2024, 17:13
ETO ve ESO birbirine girdi! Ardı ardına sert açıklamalar

Eskişehir Sanayi Odası’nın ETO üyesi bazı işletmeleri hukuksuz bir şekilde üye olarak kaydettiğini iddia eden Eskişehir Ticaret Odası tarafından sert bir açıklama yapıldı,  

Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası’nın hukuksuz üye kaydı işlemleri yaptığını ileri sürdü. ETO yaptığı yazılı açıklamada, Eskişehir Sanayi Odası’nın üye sayısını artırmak için yapmış olduğu kayıtların büyük bölümünün hukuksuz olduğuna iddia edilirken, “Eskişehir Sanayi Odası üye sayısını artırmak için ne yazık ki etik olmayan bir yola tevessül etmiştir. Üye kayıtlarının hangi şartlarda yapılabileceği açıkken, ETO üyesi olan ve sanayici vasfını taşımayan mimarlar, oto tamiri ve sıhhi tesisat işi yapanlar, inşaat sektöründe faaliyet gösterenler ve kasaplar ESO tarafından üye olarak kaydedilmektedir. Eskişehir Ticaret Odası’nın, ESO tarafından yapılan hukuksuz üye kayıtlarına sessiz kalmayacağı bilinmelidir. Sanayici vasfı, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’na göre açıkça belirtilmişken, Eskişehir Sanayi Odası’nın kendi kendine bir karar alarak, sanayici vasfına girmeyen ya da 10 işçiden az personeli olan işletmeleri üye olarak kaydetmesi etik dışı ve hukuksuz bir girişimdir. Üyelerimiz Eskişehir Sanayi Odası’nın sebep verdiği bu hukuksuzluğa ve zorlama üye kaydına tebellüğ tarihinden itibaren 10 gün içinde itiraz edebilirler. İtiraz etmek için irtibat bilgileri ve itiraz dilekçeleri de üyelerimize iletilmiştir. Son olarak Eskişehir Sanayi Odası’nın gelirlerini artırmak için hukuka aykırı hareket etmemesini, başka çözümler üretmesini ve üyelerimizi taciz etmekten bir an önce vazgeçmesini tavsiye eder; Eskişehir Ticaret Odası olarak bu girişime izin vermeyeceğimizi ve bu hukuksuzluk karşısında yasal haklarımızı kullanacağımızı önemle belirtiriz” denildi.

Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir Ticaret Odası’nın yaptığı açıklamaya sert bir cevapla tepki gösterdi, iddiaları reddetti. ETO tarafından, Eskişehir Sanayi Odası’nın, bazı işletmelerin kanun dışı üye yapıldığına dair iddiaları içeren yazılı açıklama sonrası Sanayi Odası cevap hakkını kullandı. Yapılan üye kayıtlarının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Odalar ve Borsalar kanununa uygun şekilde yasal olarak yapıldığ, ıiddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Eskişehir Sanayi Odası’nın yaptığı açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi; “Eskişehir Sanayi Odası, kurulduğu günden bu yana üretimi arttırmak, istihdamı üst seviyeye çıkartmak, ihracat rakamlarını ülke ortalamasının üstüne çıkartmak adına yılmadan ve yorulmadan çalışmaktadır. Eskişehir Sanayi Odasına üye olma onur ve gururunu yaşayan firmalarımızla beraber ortak ülkümüz bu temeller doğrultusundadır. Bu doğrultuda ülkemize ve şehrimize artı değer katmak için bu çalışmaların şehrin her noktasına yayılması da kanunen Eskişehir Sanayi Odası’na verilmiş ulvi ve yasal ( 5174 Sayılı Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ve Odalar ve Borsalar Kanunu; Madde: 9-10) bir görevidir. Eskişehir Sanayi Odası’nın bünyesine “Üye Olma Niteliğine Haiz” yeni üyeler katmasının tek amacı Eskişehir Sanayi Odası’nın vizyon, misyon ve hizmetlerini şehrin geneline yayıp üretim, istihdam, yatırım ve ihracatı arttırarak şehrimize katkı sunmaktır. Bu misyonumuzu kanunların bize verdiği yetki ile yılmadan ve yorulmadan devam ettireceğiz. Eskişehir üretecek, Türkiye büyüyecek.”

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@