Eskişehir Yunus Emre'yi andı

Yunus Emre, vefatının 702’nci yılında kabri başında düzenlenen yoğun katılımlı etkinlikle anıldı.

HAYAT 06.05.2023, 17:44 06.05.2023, 17:53
Eskişehir Yunus Emre'yi andı

Eskişehir'de Mihalıççık’ın Yunus Emre Mahallesi’nde düzenlenen etkinliklere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Emine Nur Günay, Eskişehir İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, üst düzey yöneticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik günün anlam ile öneminin anlatılması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra İl Müftüsü Bekir Gerek, kürsüden Yunus Emre için dua etti. Çocuklardan oluşan ilahi korosunun, seslendirdikleri ilahilerle izleyenlerden büyük beğeni topladı. Alanda bulunan Bakan Dönmez ise çeşitli dallarda Yunus Emre konulu performans gösterip birinci olan öğrencilere ödüllerini taktim etti.

Daha sonra Bakan Dönmez ve beraberindekiler, Yunus Emre’nin üç mezarını ziyaret edip, dua etti. Gezinin ardından Fatih Dönmez, Yunus Emre’nin eşyalarının olduğu müzeyi gezdi. Son olarak misafirler ikram edilen Yunus Aşı’ndan tattılar. Bakan Fatih Dönmez ’in etkinlik alanına geldiği yerli araç TOGG ise yoğun ilgiyle karşılandı.

Yunus Emre’nin ölümünün 702’nci yıl dönümünde oldukça yoğun bir kalabalığın gün içinde mezarları ziyaret edip dua okuduğu gözlendi. Vatandaşlar dua ettikten sonra, kurulan sergilerden alıveriş ettikten sonra, sıcak havanın tadını piknik yaparak çıkardıkları görüldü. Kalabalık havadan da görüntülendi. 

Eskişehir Valiliğince organize edilen Yunus Emre Anma Haftası dolayısıyla Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi'nde gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda ilahiler seslendirildi, şiir, kompozisyon, resim ve kısa film yarışmalarında derece giren öğrencilere ödülleri verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, etkinlikte yaptığı konuşmada, ödül alan öğrencileri kutladı.

Bakan Dönmez, "Yunus Emre yedi asır öncesinden bugünlere ışık tutan fikirleriyle, düşünceleriyle, hayatımızın, kalbimizin en müstesna yerini almıştır. İnşallah bu gençlerimiz onun ideallerini yaşatacak, bu çağın Yunus Emreleri olacak. Biz buna gönülden inanıyoruz. Biraz önce gençlere de sordum. Yunus Emre'ye çalışırken sizi etkileyen, size dokunan en etkileyici yönü nedir? Bu gençlerimizle bu yavrularımızla ne kadar gurur duysak azdır. Rabb'im sayılarını artırsın." diye konuştu.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, CHP Eskişehir milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Önder, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Müftüsü Bekir Gerek, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum ve AK Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan'ın katıldığı anma töreninde Bakan Dönmez, Yunus Emre'nin kabri başında dua etti.

Tören, Kur'an-ı Kerim tilaveti, şiirler ve ilahilerin seslendirilmesiyle sona erdi.

Ayrıca Bakan Dönmez, beraberindeki milletvekili Günay ve AK Parti İl Başkanı Reyhan ile Mihalıççık'ta muhtarlarla bir araya geldi, pazar esnafı ve vatandaşlarla sohbet etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@