Odunpazarı'ndaki muhtar isyan etti: Hayvanseverlik böyle olmaz, şu sorunu çözün artık!

Eskişehir'de Odunpazarı'nda sokak köpekleri ile ilgili büyüyen sıkıntılara Kırmızıtoprak Mahalle Muhtarı İsmail Sarıkaya isyan etti. Sadece birkaç kulübe koymanın ve gelişi güzel beslemelerin sorunu daha da büyüttüğüne dikkat çeken Muhtar Sarıkaya, "Köpekler bu kulübelere sığmayacak kadar çoğaldı, vatandaşlar toplu dolaşan köpeklerden korkuyor, çocuklarını parka bırakamıyor. Hayvanlara da evde artan, bozulmuş gıdalar konuluyor, çevre de kirletiliyor. Böyle hayvan sevgisi olmaz. Yetkililer bu sorunu artık çözmeli" dedi.

HAYAT 07.07.2023, 14:07 07.07.2023, 14:17
Odunpazarı'ndaki muhtar isyan etti: Hayvanseverlik böyle olmaz, şu sorunu çözün artık!

Eskişehir'de Odunpazarı'nda Kırmızıtoprak Mahalle Muhtarı İsmail Sarıkaya, mahallede özellikle parklar içinde sokak hayvanlarının gelişi güzel beslenmesini eleştirdi, belediyeler ve Kent Konseyi'nin koyduğu sokak kulübelerinin göstermelik kaldığını, sokak köpeklerinin sayılarının çok arttığını ve kulübelerin de yetmediğini söyledi. 

"Kulübüler de yetersiz kaldı, kuytularda yaşıyorlar... Köpekler çoğaldı, vatandaşlar korkuyor"

Sarıkaya, Kırmızıtoprak mahallesi içinde yer alan Zeynel Toköz Parkı’nın içine 2 yıl önce Kent Konseyi tarafından köpek kulübelerinin yerleştirildiğini, ancak bu kulübeler köpekle için yetersiz olunca köpeklerin yakındaki binaların kuytu alanlarında yaşamaya başladıklarını anlattı. Muhtar Sarıkaya, sorunun çözümü için yetkililere seslenerek, “Zeynel Toköz Parkı’nda bir oyun parkı var, onun önünde köpek kulübesi olmaz, burada köpekler bu şekilde beslenmez, insanlar gece işten dönerken sabahın 5'inde köpekler yüzünden evlerine gitmeye korkuyorlar, köpek çeteleri oluşmuş durumda. Kent Konseyi buraya 2 sene önce köpek kulübeleri koydu, kaldıramıyoruz. Hayvanlar çok kalabalık olduklarından bu kulübelerde barınmıyor, yakınlardaki binaların kuytu alanlarında kalıyorlar. Yalnızca burası değil, bazı apartmanların önüne gelişi güzel yapılan kedi köpek yuvalarından da çocuklara oynayacak yer de kalmıyor.” diye konuştu.

"Artık yemekler ve bozulmuş gıdalar mama değildir, böyle hayvan sevgisi olmaz"

İnsanların evlerinde artan yemekleri, kuru ekmekleri, bozulmuş gıdaları köpekleri beslemek gerekçesi ile parka veya bina önlerine, çöp kutusu yakınlarına bıraktıklarını anlatan Muhtar Sarıkaya, “Bu yapılan sadece çevre kirliliğine neden olur, bunun hayvan sevgisi ile bir ilgisi yok, insanlar hayvanları beslemek istiyorlarsa temiz kaplara mama-su koyabilirler” diye konuştu.

"Sokak hayvanları sorununa artık çözüm üretilmeli"

Sokak hayvanları sorunun çözülmesini isteyen Sarıkaya, hem çevre kirliliği hem de insanların güvenliğini dikkate alarak çözümlerin üretilmesi gerektiğini söyledi.

Vatandaşların Zeynel Toköz Parkı’nın girişine bir süs havuzu yapılmasını istediklerini de sözlerine ekleyen Muhtar Sarıkaya, “Parkımız çok güzel, aileler çocuklar burada dinlenip eğlenebiliyor, mahalle halkımız, özellikle yaz sıcaklarında parkın içinde süs havuzunun önünde su sesini dinlemek istiyor, belediyemiz böyle bir süs havuzunu yapabilirse çok güzel olurdu” diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@