Türkiye Sivrihisar'da buluştu! Sivrihisar bir rekor daha kırdı

Türkiye'nin dört bir yanından binlerce kişi bu yıl da Eskişehir Sivrihisar'da gerçekleşen Dövme Sucuk Festivali’ne katıldı. Festivalde 25 metrekarelik dev tavada 3 bin 500 adet yumurta 500 kilo sucuk ile dünyanın en büyük sucuklu yumurtası da yapıldı.

HAYAT 28.01.2024, 17:09 28.01.2024, 19:49

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bu yıl 8’incisi düzenlenen Dövme Sucuk Festivali’ne Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi katıldı. Dünyanın en büyük sucuklu yumurtası için 25 metrekarelik dev tavada 3 bin 500 adet yumurta 500 kilo sucuk ile buluştu.

Toplam 8 ton dövme sucuk ikram edildi

Festivalde hem görsel şölen hem de lezzet şöleni bir arada yaşanırken mangallarda yerini alan 7 bin 500 kilo sucuk kısa sürede tükendi. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Bu senede 8’inci Geleneksel ‘Sivrihisar Dövme Sucuk Festivali’mizi gerçekleştirdik. Dev tavamızda 500 kilo sucuk ile 3 bin 500 adet yumurtayı buluşturduk ve sucuklu yumurtamızı pişirerek vatandaşlarımıza ikram ettik” dedi.

Sivrihisar Belediyesi tarafından ilçenin coğrafi işaretli lezzeti adına düzenlenen Sivrihisar Dövme Sucuk Festivali’nin 8’incisi bu yıl gerçekleştirildi. Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi alanında düzenlenen festivale on binlerce kişi katılım sağladı.

Festival alanının her köşesinde mangallar yerini aldı. Onlarca kasap stantlarında sucuk tanıtımı yaparken; ızgaralarda pişirilen 7 bin 500 kilogram sucuk, ekmek arasında katılımcılara ikram edildi. Ücretsiz sucuk ekmek alabilmek için vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.  

Sivrihisar rekorunu yeniledi! Yine dünyanın en büyük sucuklu yumurtası yapıldı

Festivalin coğrafi lezzeti 25 metrekarelik sac tavada yerini aldı. Onlarca aşçı dev tavanın etrafında toplandı. Alttan ısıtma sistemli dev tavada 500  kilo sucuk, 3 bin 500 adet yumurta ile sucuklu yumurta hazırladı.  Pişirilen yumurta katılımcılara ikram edildi.

Festivalde sucuk ekmek yeme yarışması da düzenlendi. 5 adet ekmeği en kısa sürede bitiren yarışmacı 6 kangal Sivrihisar Dövme Sucuğu ödülünün sahibi oldu. 

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, dünyanın en büyük sucuklu yumurtasını pişirdiklerini belirterek, “Bu senede 8’inci Geleneksel ‘Sivrihisar Dövme Sucuk Festivali’mizi gerçekleştirdik. Dev tavamızda 500 kilo sucuk ile 3 bin 500 adet yumurtayı buluşturduk ve dünyanın en büyük sucuklu yumurtasını pişirerek vatandaşlarımıza ikram ettik. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen misafirlerimiz oldu. Mangallarımızda pişen 7 bin 500 kilo sucuğu da misafirlerimize ikram ettik. Ayrıca çeşitli etkinliklerimiz oldu, yarışmalarımız oldu, çocuklarımıza eğlence alanları oluşturduk. Yani bugün burada 7’den 70’e, bütün herkese hitap eden  programlarımız oldu.  Festivalimize katılım sağlayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

Festivalden görüntüleri aşağıdaki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz

Sucuk yeme yarışması da düzenlendi

Festival kapsamında sucuk ekmek yeme yarışması da düzenlendi. Yarışmacıların 5 adet sucuklu ekmeği en kısa süre içerisinde yeme gayretleri ilginç görüntüler oluşturdu.

Festivale katılan onbinlerce kişiye sucuk ekmek ve ayran ikram edilirken,  katılımcılar konserlerle gönüllerince eğlendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@