ASKON Eskişehir'den adaylara çağrı: "Önce Eskişehir'i depreme nasıl hazırlayacaklar onu anlatsınlar"

ASKON Eskişehir Başkanı Ali Semih Ünlü'den yerel seçim öncesi adaylara çağrı: "Eskişehir'de depreme hazırlık konusunda endişeliyiz... Kentsel dönüşüm konusunda bir hayli eksiğimiz var. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak isteyen kişiler deprem konusuna ne kadar hâkim olduklarını göstermeli"

SİYASET 14.12.2023, 15:02 14.12.2023, 15:11
ASKON Eskişehir'den adaylara çağrı: "Önce Eskişehir'i depreme nasıl hazırlayacaklar onu anlatsınlar"

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Eskişehir Başkanı Ali Semih Ünlü, yaptığı açıklamada, "Bu ülkede deprem yaşamamış, deprem korkusu nedir bilmeyen kişi kalmamıştır. Bu sebeple biz Eskişehir'in iş adamları olarak, yaklaşan seçimlerde konuşulması gereken en önemli konunun deprem ve depreme hazırlık olduğunu düşünüyoruz" dedi. 

"Prof. Dr. Naci Görür'ün gözyaşları içinde saydığı illerden biri olan Eskişehir'de yaşıyoruz"

Ali Semih Ünlü, "Prof. Dr. Naci Görür geçenlerde 6 Şubat depremi ile ilgili konuşurken gözyaşlarına hâkim olamadı ve İstanbul dışında, aralarında Eskişehir'in de bulunduğu 20'ye yakın ili sayarak "Direkt fayın üzerinde yaşıyor bu iller. Bunların altındaki faylar oldukça güçlü. Ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturmaya kapasiteleri var" dedi. Bu haberi sanıyorum herkes okumuştur. Prof. Dr. Naci Görür'ün gözyaşları içinde saydığı illerden biri olan Eskişehir'de yaşıyoruz" diye konuştu. 

"Eskişehir'de depreme hazırlık konusunda endişeliyiz... Kentsel dönüşüm konusunda bir hayli eksiğimiz var"

Ali Semih Ünlü, "Şunu söylemeliyiz ki, Eskişehir'de yaşayanlar olarak, bir gün başımıza geleceğini bildiğimiz depreme ne kadar hazırlıklı olduğumuz konusunda endişeliyiz. Ne zaman deprem olsa 'Deprem öldürmez, bina öldürür' denir. 6 Şubat depremlerinde de gördük ki, 2000 yılında sonra yapılan binaların çok, çok azı yıkıldı. Görülüyor ki, Marmara Depremi'nden gerekli dersleri çıkarmışız. Bizler, 'inançlı insanın ölümden korkmayacağını' söyleriz, ancak alınmayan önlemden, hazırlıksız yakalanmaktan korkarız. Biz, ölümden değil, ama eksik tedbir almaktan, depreme hazırlıksız, plansız yakalanmaktan korkuyoruz. Eskişehir aslında şanslı 19 ilden biri. "Yapı denetim sistemi" 2001 yılında aralarında Eskişehir'in de bulunduğu pilot illerde uygulanmaya başladı ve belediyelerimiz, yasa ile gelen bu sistemi 22 yıldır uyguluyor. Ancak son depremde gördük ki, deprem sonrası uygulanacak erken ve orta vadeli işler hakkında ve kentsel dönüşüm konusunda bir hayli eksiğimiz mevcut maalesef" dedi. 

"Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak isteyen kişiler deprem konusuna ne kadar hâkim olduklarını göstermeli"

Ali Semih Ünlü, "Buradan hareketle ASKON Eskişehir olarak diyoruz ki: "Biz, Eskişehir'in iş adamları olarak, bu seçimde hangi partiden olursa olsun, adayların; eli yüzü düzgün planlarla, deprem öncesi, anı ve sonrasında şehir olarak hangi tedbirleri alacağımız ve yapacaklarımız hususunda söyleyecekleri birçok şey olsun beklentisindeyiz. Biz, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak isteyen kişilerin, seçim çalışmalarına başladıkları ilk andan itibaren, deprem konusuna ne kadar hâkim olduklarını göstererek, biz Eskişehirlilerin içini rahatlatmalarını talep ediyoruz..."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@