Burhan Sakallı şimdi de Mehmet Uçum'u eleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'na yakın isimler ve AK Parti'de önde gelen bazı isimlere yaptığı eleştirilerle bilinen Burhan Sakallı, şimdi de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’u eleştiren bir paylaşımda bulundu... 

SİYASET 06.04.2024, 13:29 06.04.2024, 13:32
Burhan Sakallı şimdi de Mehmet Uçum'u eleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'na yakın isimler ve AK Parti'de önde gelen bazı isimlere yaptığı eleştirilerle bilinen eski Odunpazarı Belediye Başkanı ve eski AK Parti MKYK üyelerinden Burhan Sakallı, şimdi de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un Van'daki seçimle ilgili sözlerini eleştiren bir paylaşımda bulundu. 

Burhan Sakallı: "Anlaşılan o ki; yaşadıklarınız size hiçbir şey öğretmemiş"

Mehmet Uçum'un Van'daki seçimle ilgili değerlendirmesini sosyal medyada alıntılayan Burhan Sakallı, paylaşımında “Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şeyler var. Anlaşılan o ki; yaşadıklarınız size hiçbir şey öğretmemiş.”

Mehmet Uçum paylaşımında ne demişti?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un Van'daki seçim ve yaşanan olaylarla ilgili 3 Nisan'da yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer vermişti: 

"Herkes kendi cephesinden Van sürecini değerlendiriyor, anlaşılabilir. Ancak batıcı ve neo-liberal iç kesimlerin hevesleri kursaklarında kalacak. Türkiye toplumu yerel seçimlerde iktidara bir istikamet çizdi, bunu Devlet çok iyi okudu. 

Bu seçim sonuçlarını Türkiye’yi batının egemen güçlerine teslim edilme koşullarını oluşturduğu şeklinde okuyanlara Milli Devlet iradesi haddini bildirir. 

Van süreci tamamen hukuki bir süreç olarak yaşandı. Ama bu hukuki süreci daha tamamlanmadan “ayaklanma” çağrılarıyla istismar eden terör örgütünü ve legal görünümlü uzantılarını meşrulaştırmaya çalışanların Devlet de Toplum da farkında.

Muhalefetin tüm aktörlerinin ve daha çarpıcısı iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin Van olayında aldıkları tutumların kaydedildiğini de herkes fark eder.

Nihayetinde Van konusunda YSK kişinin itirazını kabul etmiş ve hukuki süreç, kişinin lehine sonuçlanmıştır. Ama buna rağmen bu süreç üzerinden halen daha ayaklanma stratejilerinin peşinden koşanların gerçek niyetlerinin demokrasi ve seçmen iradesiyle ilgili olmadığı, Türkiye’nin bütünlüğüne yönelik saldırı planlarının bir parçası olduğu ayan beyan ortaya çıkmıştır.  Bu aldatmaya kananların, bu oyunu görmeyenlerin ve kendilerini demokrasi havarisi sayanların hali ise ibretliktir.

İşin hukukuna gelince Terör Örgütü propagandası suçundan Yargıtayca onanan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası nedeniyle yasaklı hakların iadesinin sözkonusu olamayacağını ama bunun nasıl olduğunun da değerlendirileceği de not edilmelidir.

Son söz: İyi niyetli ve hakiki demokrat olan hiç kimse Türkiye’nin 2024 yerel seçimlerinin dünyaya demokrasi dersi verdiğini asla inkar edemez. Van seçiminde YSK kararı bu dersin etkili örneklerinden biridir."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@