Hulusi Akar Eskişehir'de konuştu: Terörü bitirecek, petrol ve doğalgazla da refahı getireceğiz

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, Eskişehir'de düzenlenen konferansta konuştu: Türkiye'yi terör belasından kurtarmakta kararlıyız.

SİYASET 13.02.2024, 00:21 13.02.2024, 00:32
Hulusi Akar Eskişehir'de konuştu: Terörü bitirecek, petrol ve doğalgazla da refahı getireceğiz

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, ​​​​​"İnşallah en son teröristi de etkisiz hale getirmek suretiyle 40 yıldan beri milletimizin başına musallat olan bu beladan, asil milletimizi kurtarmakta kararlıyız." dedi.

Eskişehir Birlik Vakfı'nda düzenlenen "Türkiye'nin Güvenlik Politikası" konulu konferansta konuşan Akar, bir ülkede en önemli konulardan birinin kültürel değerler sistemi olduğunu belirterek, Eskişehir Birlik Vakfı'nın bu anlamda çok özel yere sahip olduğunu söyledi.

"Gazze konusunda kimse susmamalı"

Gazze konusunda kimsenin susmaması gerektiğini belirten Akar, "Gazze konusu başta olmak üzere 'Nasıl olsa herkes biliyor' dememeli. Anneler, evladım, kardeşim doğru bildiğiniz ne varsa onu söylemek lazım. Bir çekingenlik var. Siz dirayetli bir şekilde bilgilendirin ve bilinçlendirin. Eğer toplum bilgili ve bilinçli olursa herkesin işi kolaylaşıyor, bunu bilelim." diye konuştu.

Akar, 85 milyonun belirli konularda bir tutum içinde olması gerektiğine dikkati çekerek, "Duygu ve düşüncelerin bir ve beraber olması lazım. Millet olması lazım. Nasıl ki evlerimiz depreme daha dayanıklı hale gelsin diye tahkim ediyoruz, tedbir alıyoruz. Bizim de önümüzdeki risklere, tehditlere ve tehlikelere karşı milli birlik ve beraberliğimizi tahkim etmemiz lazım. Burada herhangi bir boşluk bırakmamamız lazım. Herhangi bir fitnenin, fesadın girebileceği duruma müsaade etmemeliyiz." ifadelerini kullandı.

Bir toplumun millet olabilmesi için din, dil, tarih ve hayat tarzının gerekli olduğunu ifade eden Akar, eğitim sisteminin buna göre kurgulanarak gençlere yol gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin coğrafi konum itibariyle adeta bir ateş çemberinin içinde olduğunu ve dünyadaki sıkıntıların kaynağında gıda ve enerjinin bulunduğuna değinen Akar, "Peki bunun için ne yapalım? Korkalım mı? Hayır, geleceğimizi tanzim etmek bakımından yürüyerek değil koşarak çalışalım." dedi.

"Şu anda 3 kıtada etkimiz var"

Bütün devletlerin beka ve refah olmak üzere iki temel görevi olduğunu dile getiren Akar, şöyle devam etti:

"Biz büyük ve güçlü Türkiye derken buna çalışıyoruz. Bir taraftan bu terör vesaire onlarla hesaplaşıp işi bitirmek. Diğer taraftan da Sayın Bakanımızın gece gündüz aradığı petrolü, doğal gazı bularak refahımıza katkı sağlamak. Çok şükür başaracağız. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı aralıksız sürdürmemiz lazım. Bunlarla ilgili durmak veya duraklamak yok. Bu gelişmelere bağlı olarak bizim etki alanımız 3 kıta oldu. Avrupa, Asya ve Afrika. Şu anda bizim 3 kıtada etkimiz var. Fiili durumlarımız var. Askeri etkimiz var. Bu önemli bir şey. Bunun güçlenmesi lazım. Bütün dünya artık Türkiye Cumhuriyeti'nin ilgi alanı."

"Bu seferki konsept terörü kaynağında yok etmek"

Terörü bitirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Akar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Öyle veya böyle inşallah en son teröristi de etkisiz hale getirmek suretiyle 40 yıldan beri milletimizin başına musallat olan bu beladan, asil milletimizi kurtarmakta kararlıyız. 85 milyonun sevgisi, güveni ve duasından aldığımız ilhamla, inşallah milli ve manevi değerlerimizi kullanmak suretiyle bunların en sonuncusunu etkisiz hale getirerek ülkemizin bekasını, güvenliğini, rahatlığını ve huzurunu tam ve mutlak imkanla sağlayacağız. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Bu seferki konsept terörü kaynağında yok etmek. Biz başta Irak ve Suriye olmak üzere hiç kimsenin toprak bütünlüğüne karşı değiliz. Onların toprağında asla bir gözümüz yok. Bizim tek derdimiz, sınırlarımızın ve milletimizin güvenliği.

Bu memleket bizim. Bu tarih acısıyla, tatlısıyla bizim. İbret ve ilham alacağız. Bu bayrak bizim. Bu anlayışla 85 milyon tek yumruk, tek yürek olacağız. Çalışmalarımızı buna göre yapacağız. Sultan Alparslan'dan Atatürk'e kadar ve bugüne kadar bu topraklar, insanlar, nüfus, ülke, beka, refah için katkı sağlayan kim varsa herkesi saygıyla şükranla anıyoruz."

"PKK ve YPG aynıdır"

YPG’nin PKK’dan farklı bir oluşum olduğu algısının oluşturulmaya çalışıldığını fakat ikisinin de aynı terör örgütü olduğunu belirten Akar, “PKK, YPG kritik konulardan biri. YPG farklı diye bir şey icat ettiler. Bunlar Marksist ve Leninist. Dolayısıyla bunlar Güney Amerika'daki ve Afrika'daki bütün uygulamalardan ders çıkarıyorlar ve uluslararası kamuoyunu manipüle etmek için, onları kandırmak için her türlü hileyi hurdayı biliyorlar. Dolayısıyla ikide bir isim değiştiriyorlar. Daha bir sürü isimleri var bunların. Biz diyoruz ki aldanmayın. Yani YPG eşittir PKK. Bu çok açık ve net, bunu muhataplarımıza da söylüyoruz. Bunların ikisi de aynı. Dolayısıyla bizim mücadelemiz teröristlere karşı ve fakat aynı zamanda şunu da bilmek lazım, onun altını çizmek lazım, YPG ve PKK hiçbir şekilde Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değil. Asla, hiçbir şekilde Kürtler terörist değil, bir PKK'lı YPG'li de değil. Bunun içinden ayırmamız lazım. Çünkü nasıl ki DEAŞ Müslümanları temsil etmiyorsa, PKK ve YPG de Kürt kardeşlerimizi temsil etmiyor. Bunun anlaşılması lazım, bilinmesi lazım. Bizim tek hedefimiz teröristler. Bunu bulandırmak isteyenler var, karıştırmak isteyenler var. Biz de her zaman her yerde inatla, ısrarla, doğuda, güneydoğuda, nerede olursa olsun 'Türkler ve Kürtler kardeştir' diyoruz” ifadelerini kullandı.

Akar'a konuşmasının ardından hediyelerin takdim edildiği konferansa Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak, AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu. BBP MDK Üyesi Ahmet Namık Akdoğan ve diğer yetkililerle vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@