Eskişehir'de yürek yakan kazanın davasında karar açıklandı... Sürücüye 6 yıl 10 ay hapis cezası

Eskişehir'de 17 yaşındaki lise öğrencisi Kader Yürük'ün hayatını kaybettiği kaza ile ilgili davada mahkeme sürücüye 6 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

YARGI 13.12.2023, 13:31 14.12.2023, 14:58
Eskişehir'de yürek yakan kazanın davasında karar açıklandı... Sürücüye 6 yıl 10 ay hapis cezası

Eskişehir'de tramvay yolunda aracıyla çarptığı lise öğrencisi 17 yaşındaki Kader Yürük'ün ölümüne neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan sanığa 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi.

9. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık B. E. (20) tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Taraf avukatları ve yaşamını yitiren Yürük'ün yakınları da mahkeme salonunda hazır bulundu.

Sanık B. E. savunmasında, "Önümde araç olduğu için tramvay yoluna girdim. Bilinçli şekilde yapmadım. Söz konusu olay neticesinde çok üzgünüm." dedi.

Sürücünün tramvay yolunda 95 kilometre hızla gittiği tespit edildi! 

Mahkemeye sunulan bilirkişi ve trafik raporunda ise sürücü B. E'nin aracıyla 95,4 kilometre hızla gittiği ve asli ve tam kusurlu olduğu, hayatını kaybeden lise öğrencisi Yürük'ün ise kusurunun bulunmadığı belirtildi.

Mahkeme 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi

Hakim, sanığın "bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan iyi hal indirimi uygulanarak 6 yıl 10 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına ve tutukluluğunun devamına hükmetti. Yürük'ün yakınları, cezayı yeterli bulmadıklarını belirterek, karara tepki gösterdi.

Yürük'ün ailesinin avukatı: İstinaf Mahmesi'ne başvuracağız

Kader Yürük'ün ailesinin avukatı İsmail Doğancan Çıra, duruşma sonrasından gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin kararına saygı duyduklarını ancak katılmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Sanığın eylemini olası kastla işlediği kanaatinde olduklarını dile getiren Çıra, bu nedenle istinaf mahkemesine başvuracaklarını bildirdi.

Eskişehir'de büyük üzüntü yaratmıştı

Eskişehir'de 29 Mart'ta, Odunpazarı ilçesi Emek Mahallesi Ertaş Bulvarı'nda B. E. idaresindeki hafif ticari araç, 71 Evler tramvay durağından yolun karşısına geçmeye çalışan 17 yaşındaki Kader Yürük'e çarpmış, Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü 12. sınıf öğrencisi Yürük, kazada ağır yaralanmıştı.

Sağlık ekiplerince Eskişehir Şehir Hastanesine kaldırılan genç kız müdahaleye rağmen kurtarılamamış, gözaltına alınan sürücü B. E. ise tutuklanmıştı.

17 yaşındaki Kader Yürük'ün ölümü Eskişehir'de büyük üzüntü yaratmıştı.

İddianamede, B. E. frene basarak durmaya çalıştığını öne sürerek, "Tramvay yoluna girdim hatta sonrasında frene bastım. Olay yerinde neden fren izi yok bilemiyorum. Hızımı tam olarak hatırlamıyorum ancak saatte 45 kilometre civarında olabilir. Olayda dolayı çok pişmanım, keşke bu kişi yerine ben ölseydim." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@