'Değişken yapım şarkılarımın temelini oluşturuyor'

Tuttu Fırlattı Kalbimi şarkısını bir dönem marş olarak dilimize dolayan Gökçe seneler içerisinde her biri hit olan parçalarla playlistimizde daima yerini aldı. Geçen zamanda müziğinde farklılıklara yer veren Gökçe pandemi sürecinde de...

02 Kasım 2021, 15:03
'Değişken yapım şarkılarımın temelini oluşturuyor'

Tuttu Fırlattı Kalbimi şarkısını bir dönem marş olarak dilimize dolayan Gökçe seneler içerisinde her biri hit olan parçalarla playlistimizde daima yerini aldı.

Geçen zamanda müziğinde farklılıklara yer veren Gökçe pandemi sürecinde de boş durmadı ve  daha önce hiç deneyimlemediği tarzları birbirine entegre ettiği birbirinden güzel şarkıları dinleyicileriyle paylaştı.

Gökçe ile müziğindeki değişimi ve yeni dönem planlarını konuştuk. 

Bu yıl Gökçe sürekli dinleyicisine yepyeni şarkılar sundu. “Varolan alışılmış tarzıma yeni format attım ve ortaya Aksiyondayım çıktı” diyorsun.
Neden alışılmış tarzına bir format atma gereği duydun? Format atma sonrası neler değişti hayatında ve kendini nasıl hissediyorsun?

Ben dinlediğim müziği yapıyorum ve dünya sürekli gelişiyor. Bu değişimlerin bazılarını benimsiyor, seviyor, kendime eklemeye çalışıyorum fakat tarzımı bozmadan. Yani trap modaysa ve ben sevmediysem yapmam.  Aksiyondayım, aslında yine benim tarzım sadece alt yapısı akustik değil daha elektronik. Yani tarzıma sadece format atmış oluyorum.

Format atılmış bu yeni halini nasıl tanımlarsın ve dinleyicilerin nasıl karşıladı, ne tür tepkiler aldın onlardan?

Eskiden sadece rock dinlerdim ve o yüzden ilk iki albümüm daha rock albümler fakat daha sonra tabii ki yaş aldıkça zevkler değişebiliyor. Davulcu olduğum için hiphop müziğe ve etnik müziklerin ritimlerine sardım. Bir de baktım çok seviyorum bu müzikleri. Sokak müziği, balkan müziği, hiphop ve rock hepsi de benim. Bunların hepsini karıştırmaya karar verdim. Uzun zamandır böyle yapıyorum. Aksiyondayım şarkısına hiphop beat üzerine balkan nefeslilerinin olduğu bir şarkı diyebiliriz. Ben sevdiğim şeyin peşinden gidiyorum. İnsanların bazıları anlamayabiliyor. Çünkü eklektik müzik çok tercih edilen bir tarz değildir. Pop, rock, hiphop, arabesk bunların hepsinin bir kitlesi vardır ama biraz ondan biraz bundan harmanlanarak yapılan tarzların kitlesi kendiliğinden yavaş yavaş oluşur. Zor bir yoldur ama bir tarzınız vardır.

Aksiyondayım ile hareke geçtin sonrasında pandemi dönemini enerji dolu bir dille anlattığın Eyvallah’ı dinlemeye başladık…

Pandemide madem sahneye çıkamıyorum, bol bol şarkı çıkarayım istedim, çünkü üretkenlik de durursa çok mutsuz olacaktım. Aslında rahat ve sakin bir tavra sahibim diyemem. Belki görüntü olarak öyleyim ama çok değişken bir yapım var. Bazen çok sabırsız, çok rahatsız, çok takıntılı ve mutsuz olabiliyorum. Aynı konuyla ilgili hemen ertesi gün çok umutlu, çok sakin ve rahat olabiliyorum. Tüm bu değişken yapım şarkılarımın temelini oluşturuyor. Eyvallah da böyle bir dalgalanmanın ürünü. Pandemi boyunca acayip inişler çıkışlar yaşanmakta, duygularımız sürekli değişmekte. Ben insanları incitmeden, içlerini karartmadan bu dönemden bahsetmek istedim. Duygu değişimleri, serzenişler sonrasında gelen kabullenme. Eyvallah demek zorundayız, elimizden başka hiçbir şey gelmiyor. Umarım en yakın zamanda her şey yoluna girer.

Bir yıl içinde sürekli şarkılar yazarak aslında dinleyicinizle sık sık bir araya gelmeye başladınız. Aksiyondayım ile hiphop, Eyvallah ile Balkan ve sonrasında Kader Utansın ile arabesk esintili  farklı bir Gökçe’yi bize sundunuz

Aslında genel olarak tarzımın içinde barınan müzikler Balkan ya da hiphop altyapılı alternatif. Etnik şarkılar senelerdir hayatımda varlar, özlediğim zaman arada bir yapmaktan hoşlandığım bir müzik tarzı. Kader Utansın’ı aslında ben yapmadım. Kendisi zorla hayatıma girdi, yapmış bulundum. Aksiyondayım ve  Eyvallah için çok farklı bir Gökçe diyemeyiz. Son zamanlarda Kader Utansın tarzındaki müzikleri çok dinliyorum belki o yüzden etkilenmiş olabilirim. Sevdiğim tarzda bir müzik yapmış oldum.

Kader Utansın “Bizi eğlenmeye götür Gökçe’’ diyenleri şaşırttı biraz. Yaş aldıkça değiştiğinizi ve bunun tadını çıkardığınızı bir röportajınızda dile getirmiştiniz. Yeni şarkı bu dönemlerinizin etkisini taşıyor mu?

Hiçbir zaman tek tip bir şeyle anılan bir şarkıcı, besteci asla olmak istemem. Kliplendirmediğim için bilmediğiniz çok fazla şarkım var hatta bilirseniz çok seveceğiniz damar şarkılarım var. Sürekli eğlenceli şarkı yapmak hiçbir sanatçıya zevk vermez. Üstelik evimde arkadaşlarımla takılırken genelde çok eğlenceli şarkılar dinlemem. O yüzden artık sadece eğlenceli şarkılarımı değil slow şarkılarımı da kliplendireceğim ama tabii ki benden beklenilen eğlenceli şarkıları da yapacağım. Fakat bu pandemi döneminde kesinlikle çok eğlenceli şarkı yapmaktan yana değilim içimden de gelmiyor zaten. 

Yaz için yeni şarkınız hazır diye biliyorum. Sonrası için farklı konseptli bir albüm düşünüyordunuz. Ne aşamadasınız? 

Evet şarkım hazır, düzenleme aşamasında şu anda, fakat bir yandan ben bu covid 60 bin vakalardayken maalesef İstanbul'a gittim ve çok güzel bir albümün adımlarını attım. Albümdeki demoları hazırladık. Prodüktörüm sevgili Poyraz Kılıç ile çok keyifli bir o kadar da korkarak çalıştık. Konsept bir albüm olacak. Biraz hiphop altyapıları üzerine biraz Balkan alternatif şarkıların yer alacağı, içinde rap düetlerin de olacağı bir albüm hazırlığındayım. Bu vakalar düzelmedikçe, ekonomimiz iyiye gitmedikçe, mekanlar açılmadıkça, albümü yayınlamayı düşünmüyorum. Zaten şarkılara başladık anca 2022’nin baharında çıkartırım diye düşünüyorum.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@