banner4

Bakan Selçuk'tan yeni açıklamalar... O soruları yanıtladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yeni açıklamalar... O soruları yanıtladı...

EĞİTİM 28.04.2021, 21:16 28.04.2021, 22:04
Bakan Selçuk'tan yeni açıklamalar... O soruları yanıtladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT Haber canlı yayınında "tam kapanma" öncesinde eğitimle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satırbaşları:

- Bilim Kurulu bir tavsiyede bulunduğundan, Sağlık Bakanlığımız bir tablo ortaya koyduğundan sağlık neyi gerektiriyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Tam kapanma sürecinin vakaların azalması için bir umut olarak görüyorum. Amacımız öncelikleri de dikkate alarak tüm sınıfları açabilmek.

- 17 Mayıs'tan sonra şu an için verilmiş bir karar yok. Aynı şekilde devam edeceğiz. 

- Temel eğitime ortaokullarda ikinci dönemin sınavlarının tamamlandığını söylebiliriz. Liselerde yüzde 40'a yakın sınavlar tamamlandı. Liselerde ikinci dönemde de tek bir sınav olacak.

YKS ve LGS'nin ertelenmesi gündemde mi?

"Öğrencilerimizin yarısına yakını sınavların zamanında yapılmasını istiyor, bir kısmı da biraz daha erteleyin diyor. Bizim şu anda bunların ertelenmesine dair bir kararımız söz konusu değil."

Yüz yüze eğitim bulaşı artırdı mı?

"Biz her gün bütün sınıf düzeylerinde hangi gün kaç temaslı ve pozitif var bizim çocuklarımızın ailelerinde bunların tablosuna bakıyoruz. Genel tabloya baktığımızda ailelerde görülen temaslı sayısı ile toplumun genelinde görülen temaslı sayısı arasında fark var. Öğrencilerin ailelerinde görülen temaslı sayısı daha az görünüyor. Öğrencilerin ailelerinde görülen vaka sayısı yüzde 20 daha düşük. Okul daha kontrollü bir ortam. Öğretmenlerimiz çok dikkatli."

Okullar 2 Temmuz'a kadar açık olacak

"Okullar 2 Temmuz'a kadar açık olacak. Karneler de bu tarihte verilecek. Arzumuz karneleri çocuklarımıza yüz yüze vermek. Ancak böyle bir durum söz konusu olmazsa karneleri dijital olarak vereceğiz"

"750 bine yakın tableti öğrencilerimize teslim ettik. "

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@