Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan AYM kararı ile ilgili önemli açıklama

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Anayasa Mahkemesi'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali istemli davada aldığı kararla ilgili açıklamalarda bulundu. 

EĞİTİM 09.11.2022, 22:49
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan AYM kararı ile ilgili önemli açıklama

Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Anayasa Mahkemesi'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali istemli davada aldığı kararla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Ali Yalçın, "Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali istemli davada Anayasa Mahkemesinin; Eğitim-Bir-Sen’in ve en çok üyeye sahip diğer iki sendikanın görüşlerini alma yönünde karar alması, katılımcı demokrasi ve hak arama özgürlüğü adına olumlu bir adımdır. AYM’nin bu kararı, Eğitim-Bir-Sen olarak hazırladığımız “ÖMK Taslağı” içinde yer alan önerilerimizin, mevcut kanunun aksayan ve düzenleme gerektiren yönlerinin,öğretmenlerimizin beklentilerinin yüksek mahkeme tarafından da anlaşılmasına vesile olacaktır" dedi. 

Yalçın, "Paylaşacağımız görüşlerin, öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak, toplu sözleşme talebimiz ekseninde öğretmenlikte geçen hizmet süresinin esas alındığı bir kariyer düzenlemesine kapı aralayan sağlıklı bir karara yardımcı olmasını umuyoruz. Anayasa Mahkemesinin 2008 yılındaki kararıyla oluşan kaosun, yaşanan hak kayıplarının, mağduriyetlerin, adaletsizliklerin ve eşitsizliklerin, verilecek yeni karar ile tekerrür etmemesi en büyük temennimizdir" diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@