06.03.2024, 10:39

Nebi Hatipoğlu enteresan bir tip... 

Biz insanlara iş ve aş verenlere sıcak bakarız. Hele hele bugün ülkemizdeki işsizlik ve sıkıntı ortamında bu rakam yüzlerle binlerle ifade ediliyorsa çok daha kıymetli ve değerlidir.

Nebi Hatipoğlu genç bir iş adamı ve siyasete yeni başlayan, hemen milletvekili olan ve parti değiştirerek bir başka partiden Büyükşehir Belediye başkan adayı olan bir kardeşimiz.

Biz iş, aş verene ne kadar sıcak bakıyorsak, siyasette tutarsız, gerçek dışı beyanatta ve davranışta bulunana da bir o kadar soğuk ve mesafeli davranırız.

Siyasette yeni olabilirsiniz. Ama hem milletvekili hem de Büyükşehir belediye başkan adayı iseniz etrafınızda şehir hafızasını, yasaları bilen danışman ve yöneticilerin bulunması gerekir.

Sayın Hatipoğlu bir televizyon kanalında Yılmaz Büyükerşen’in 1999 yılında Belediye başkanı seçildiğinde Bülent Ecevit’in iktidarda olduğunu ve hocanın başarısını arkasında hükümet desteği olduğuna getiriyor.

Halbuki Ecevit 2002 tarihinden itibaren hükümet değil ve AK Parti'nin iktidar süreci başlıyor. Demek ki daha Yılmaz hoca koltuğuna ısınamadan Ecevit gitmiş.

Gelelim Eskişehir’in su meselesine….

Eskişehir’in şebeke suyunun kaynağı Porsuk'tur.

Porsuk barajının Kütahya azot fabrikasının kimyasal atıklarını toplaması nedeniyle Eskişehir'de ANAP'lı belediye başkanı Sezai Aksoy tarafından Regülatör mevkiinde atık su projesi ihalesi yapılıyor.

1989 yılında rahmetli Selami Vardar SHP'den belediye başkanı seçilince projeye aynen devam ediyor.

1994 yılında rahmetli Aydın Arat DYP'den başkan seçilince Sazova ve civarında bazı sondaj kuyuları açtırmak istiyor ve randıman alamayınca tekrar atık su projesine sarılıyor.

1999 yılında Yılmaz Büyükerşen’in DSP'den Büyükşehir belediye başkanı olmasından sonra günümüze kadar adı geçenin belediye başkanlığı dönemi (DSP'den sonra CHP) sonuna kadar devam ediyor.

Bu arada Yılmaz Büyükerşen Ilıca barajını inşa ediyor, şehrin sanırım 1/3 dolayında ihtiyacını karşılayacak bu barajın suyunu Eskişehir’e getirme gayretleri Büyükşehir meclisinde çoğunlukta olan Ak Parti li meclis üyelerinin oyları ile reddediliyor.

Daha sonra Çifteler'den kaynak suyu getirilmesi Büyükşehir belediye meclisinden geçmesine rağmen sanırım bakanlıkta beklemektedir.

Bunu uzun uzun yazmamızın sebebi; Nebi Hatipoğlu'nun bu suyu kötülemesi, bırakın içmeyi, sebze ve meyve yıkama dahil kullanılmaması gerektiğini açıklaması kamuoyunda hayretle karşılandı. 

Öyle ki il sağlık müdürlüğü tarafından sürekli kontrol altında tutulan, tahlilleri yapılan bu su hakkındaki menfi beyanatlar, senelerdir bu kontrolleri yapanları da töhmet altında bırakmak demektir.

Başka tutarsızlıkları da var mesela;

'Kazım Kurt'la Şehir Hastanesi'nde karşılaştık, aramızda şöyle şeyler bir konuşma geçti' dedi ama Kazım Kurt çıktı 'Ben hayatımda Şehir Hastanesi'ne gitmedim' dedi.

Rahmetli Aydın Ünlüce genel sekreter iken eşi Ayşe Ünlüce'yi işe aldı dedi Aydın Ünlüce hayatında hiç belediyede genel sekreterlik yapmadı gibi bazı bilgi eksiklikleri kendisini mutlaka sıkıntıya sokuyordur.

Siyasette her şeyi bilmek mümkün değildir. Ama güvenilir olmak mümkündür. Hem çok önemlidir.

Şu ana kadar Hatipoğlu’nun en büyük rakibi Ayşe Ünlüce'nin ikinci şıkka çok dikkat ettiğini, yani güvenilir ve tutarlı olmak için büyük dikkat sarf ettiğini gözlemlemekteyiz.

Yorumlar (2)
Mutlukan Oturanel 3 ay önce
Dikkat edilmezse başımıza İkinci Erdoğan potansiyeli var...
Sevim Şahin 3 ay önce
Kaleminize sağlık abicigim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@