Anadolu Üniversitesi’nden 'Kurtuluş' sergisi

Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi fotoğraflarıyla konulu “2 Eylül Eskişehir’in Kurtuluşu” fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor...

SANAT 02.09.2021, 12:10 02.09.2021, 12:19
Anadolu Üniversitesi’nden 'Kurtuluş' sergisi

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ın katılımıyla gerçekleştirilen serginin açılışında, Rektör Erdal’ın yanı sıra, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Betül Demirci, Prof. Dr. Fatih Temizel, Prof. Dr. Süleyman Sözen ile birlikte Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Selami Sezgin de yer aldı.

“Bugünkü mutlu, refah içerisindeki demokratik hallerimize şükrediyoruz” 

“2 Eylül Eskişehir’in Kurtuluşu” fotoğraf sergisinin açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, “Sergideki fotoğrafları gördüğümüzde nereden nereye geldiğimiz noktasında çok güzel bir fikir ediniyoruz, heyecanlanıyoruz. Bir taraftan da bunu bize bahşeden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün gazilerimize ve şehitlerimize minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Onlar bizi bugünlere getirdiler. Bu fotoğrafları gördükçe de Cumhuriyetimiz ’in gururunu yaşıyor ve bugünkü mutlu, refah içerisindeki demokratik hallerimize şükrediyoruz.” dedi.

“2 Eylül Eskişehir’in Kurtuluşu” fotoğraf sergisine 10 Eylül Cuma tarihine kadar Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi fuaye alanında görülebilir.

Rektör Erdal'dan 2 Eylül mesajı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, 2 Eylül Eskişehir'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Erdal, mesajında şu ifadelere yer verdi: Yüce milletimizin, canından aziz bildiği vatanına, bayrağına ve birliğine el uzatılması sonucu 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da büyük önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ulusça atılan istiklal, istikbal ve varlık mücadelesinin tohumu adım adım, ancak kati bir kararlılıkla büyümüş ve bütün Anadolu’yu kaplamıştır.

Bir meşale hâlinde Anadolu’yu çepeçevre kuşatan bu kutlu mücadele, Çanakkale ve Kut’ül Amare’de olduğu gibi, nihayetinde 30 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz’la görkemli bir destana dönüşmüştür. Bununla birlikte tarihler 2 Eylül 1922 tarihini gösterdiğinde bağımsızlık ateşi stratejik konumu itibariyle Anadolu için kilit bir önemde olan Eskişehir’imizde yanmıştır. Eskişehir halkı, tüm yokluklara rağmen varını yoğunu ortaya koyup bir ve birlik içinde olmuş, yediden yetmişe yekvücut şeklinde bu toprakların nasıl vatana dönüştüğünü düşmana ve dosta tekrar hatırlatmıştır. Nitekim Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk de Eskişehir halkının İstiklal Mücadele’mizde üstlendiği fedakârlığa, kutlu savaşın kazanılmasında, Türk ve dünya tarihinin yeniden yazılmasındaki hayati rolüne değinmesi önemlidir.   

Bu vesile ile 99 yıl önce bugün, azim ve kararlılıkla bayrağına, hürriyetine ve geleceğine sahip çıkıp yaşadıkları toprakları yeniden vatan kılan Eskişehir’imizin bu mutlu ve onurlu gününü canıgönülden kutluyor; başta Cumhuriyet’imizin banisi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşı’nın bütün gazi ve şehitlerini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@