Ödüllü müzenin müdüründen çok konuşulan paylaşım... "Deli derlerdi adama..."

Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'nde yılın müzelerinden seçilen Troya Müzesi'nin Müdürü Rıdvan Gölcük'ten çok konuşulan paylaşım... "Eşimden başkasına soramadım, deli derlerdi adama..."

SANAT 09.05.2021, 16:48 09.05.2021, 16:57
Ödüllü müzenin müdüründen çok konuşulan paylaşım... "Deli derlerdi adama..."

Kültür ve Turizm Bakanlığı Avrupa Konseyi'nin himayesinde Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından her yıl verilen en uzun soluklu ve en prestijli müzecilik ödülleri arasında gösterilen "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde 2020 Avrupa Yılın Müzesi ödülünü de Çanakkale'deki Troya Müzesi'nin kazandığını açıklamıştı. Eskişehir'deki Odunpazarı Modern Müze'nin 2021 Avrupa Yılın Müzesi seçilmesiyle birlikte Troya Müzesi'nin bu başarısı da takdir toplamıştı. 

Ödül açıklaması sonrasında Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük'ün sosyal medyada yaptığı, "Hayale adım atmak" başlıklı tweetler'de çok paylaşıldı ve beğeni topladı... İşte Rıdvan Gölcük'ün o paylaşımları... 

"Oğlum memur maaşı ne demek biliyor musun, bir kez daha düşün"

"Girdiğim sınav sonucunda 2007 yılında Muğla’ya müzeci olarak atanacağımı öğrendiğimde babam bir kez daha sormuştu: “Oğlum, memur maaşının ne demek olduğunu bilmiyorsun, bir kez daha düşün!” “Düşündüm baba, ben mesleği seviyorum, mesleğimi yapacağım” demiştim."

"Meslek sevgimin önüne daha çok para kazanmayı daha refah bir hayat sürmeyi koyamamıştım. Ardından Aylin’le Muğla’ya taşındık. Babam maaş konusunda haklı çıkmıştı. Sanat tarihçinin aldığı maaş pek parlak değildi açıkçası ama ben de meslek sevgimde haklı çıkmıştım."

"Büyük bir heyecan veriyordu bana"

"Müzeciliği çok sevmiştim. Bir kültür varlığına dokunmak, onu araştırmak, sergilemeyi planlamak büyük bir heyecan veriyordu bana. Müzecilik konusundaki mevzuatları fotokopi makinasında yaklaşık yüzde 50-75 boyutunda küçültüp cebimde taşıyordum ezberlemek için."

"Bir yanda da ICOM yayınlarını takip edip bizdekinden farklı Müzecilik yapan ülkeleri takip etmeye çalışıyordum.
Müzeciliğe girdikten kısa bir süre sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 1997 yılında Avrupa Yılın Müzecilik Ödülü’nü aldığını okumuştum. Çok heyecanlanmıştım."

"Ödülü araştırdım, alan müzeleri inceledim"

"Ödülü araştırdım. Ödülü daha önce alan müzeleri incelemeye başladım. Ülkemizin iyi müzecilerini yakında tanımaya çalıştım. Yazdıkları her satıra, ağızlarından çıkan her lafa dikkat kesildim. Zamanın Çorum Müze Müdürü Önder Bey’i izledim mesela,bir zamanlar Türk İslam Müzesi’nde Müze Müdürlüğü yapan Nazar Ölçer’i… Bir çok başarılı ismi yakından takip ediyordum. Uluslararası camia da ise Hermitage Müze Müdürü Mikhail Piotrovsky izlemeye başladıklarım arasındaydı."

"Muğla Müzesi’nin bilenler bilir, tescilli eski cezaevi binasıydı. Son derece mütevazi bir müzeydi. Hayallerim, umutlarım içine sığmıyordu. “Avrupa Müze Ödülünü alan bir müzenin kapısından ertesi gün girip mesaiye başlayabilir miyim acaba Aylin?” diye soruyordum eşime."

"Başka biriyle paylaşmamın mümkünü yoktu, deli derlerdi adama"

"Eşime soruyordum çünkü bu hayalimi başka birisi ile paylaşmamın mümkünü yoktu çünkü “deli” derlerdi adama. Sonra Kocaeli Müzesi’nde çalışmaya başladım. Orayı da çok sevdim. Evim bildim çok çalıştım. İdarecilik görevi alınca müzecilik konusundaki düşüncelerimi hayata geçirme fırsatı buldum. Çalışma arkadaşlarım harika işler başardılar. Ama Muğla’da ki hayal tüm canlılığı ile zihnimdeydi Avrupa Müze Ödülünü alan müzede ertesi gün mesaiye gelmek, o kapıdan içeriye adım atmak.  Kocaeli’ de çocuk eğitim atölyesinde, gezici müze uygulamasında, konferanslarda, seminerlerde ve bir çok konuda bir hayli tecrübe edinmiş ve önemli başarılara imza atmıştık. Ardından Çanakkale…"

"Troya Müzesi'ne büyük bri tutkuyla bağlandım"

"Çanakkale’de, Troya Müzesi’nde görev yapmak meselesi hayatımızın hiç beklenmedik bir döneminde çıktı ortaya. Ailemiz için zor karardı. Kolay olmadı.
Sevgili karım ve kızlarımın desteği ile zorlukları bir bir aştık. Troya’yı, Müzeyi çok sevdim. Çalışma odamın kapısını her gün “Allah’ım sana şükürler olsun” diye açıyorum. Abarttığımı düşünebilirsiniz ama Troya Müzesi’ne büyük bir sevgiyle, tutkuyla bağlandım."

"Çalışmaya başlamak elbette kolay olmadı. Ama çalışma arkadaşlarım ile her geçen gün daha iyi dostlar olduk. Araya pandeminin tüm zorlukları girdi. Çalışabilmek, üretmek daha da zorlaşmıştı ama tüm zorluğa rağmen daha çok ürettik. Bunları burada tek tek saymayacağım."

"Hepsini yaşadık, ama pes etmedik"

"Bu işlerin büyük kısmına sizler de şahit oldunuz. Tabii her şey birkaç satıra sığdırdığım gibi kolay olmadı. Engeller, sınırlılıklarımız, hayal kırıklarımız, düşmelerimiz, duvarlara çarpmalarımız… Hepsini yaşadık ama pes etmedik!"

Rahmetli Naim Süleymanoğlu'nun milli formayı ilk giydiği yerdi"

"Ve dün…  Aslında ödül töreni tam bir yıl ertelenmişti. Oysa ki 29 Nisan 2020’DE Cardiff’ de olacaktı tören. Tören Cardiff’te olacağı için çok şanslı hissediyordum kendimi. Cardiff, rahmetli Naim Süleymanoğlu’nun milli formayı sırtına ilk kez geçirdiği yerdi."

"Naim Avrupa’nın en iyisi olmuştu Cardiff ‘de Troya Müzesi de olacaktı. İnanmıştık!  Pandemi, ölümler, kapalılıklar, uçuş engelleri derken 6 Mayıs 2021 gününe kalmıştı EMYA finali. Artık Cardiff yoktu, yüzlerce kişi bir youtube ekranına sığmıştık."

"15 yıllık hayalim..."

"6 Mayıs Hıdrellez Bayramı’ydı bizim için. Bu kez de Hızır’ın, İlyas’ın yardıma koşacağına inandık. Öylede oldu. Troya Müzesi Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü’nün sahibi oldu. 15 yıllık hayalim...Bir gün AVRUPA Yılın Müzesi Ödülü’nü almış bir müzede ertesi gün kapısından girerek mesai yapmak. Saatlr sonra hayallerime kavuşacağım. Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödülünü almış Troya Müzesi’nin kapısından gireceğim ve arkadaşlarımla mesaiye başlayacağım"

"1 adım artı 15 yıllık emek, ter, sebat..."

"Kapıdan içeri bir adım atacağım ve hayalime kavuşacağım. Ama o meşhur hikâyede anlatıldığı gibi; 1 adım artı 15 yıllık emek, ter, sebat..."
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@