Jale Nur Süllü'den Sivrihisar açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü'den Sivrihisar açıklaması...

SİYASET 08.04.2024, 22:51 10.04.2024, 03:03
Jale Nur Süllü'den Sivrihisar açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, yaptığı açıklamada Sivrihisar Belediye Başkanı olarak seçilen Habil Dökmeci’ye halen mazbatasının verilmemesine tepki gösterdi. 

CHP'nin Sivrihisar Belediye Başkanı adayı Habil Dökmeci’nin 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sivrihisarlıların tercihi ile Sivrihisar Belediye Başkanı olarak seçildiğini söyleyen Süllü, "5 Nisan 2024 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İl Seçim Kurulu’na olan tüm itirazları kesin suretle reddedilmiştir” dedi.

Süllü, “Seçim sonuçlarının kesinleşmiş olması sebebiyle mazbatanın ivedilikle verilmesi gerekmekte iken günlerdir Belediye Başkanı Habil Dökmeci'ye mazbatası teslim edilmemektedir” diye konuştu. Sivrihisar CHP İlçe Başkanlığı ve hukukçular tarafından yapılan birden fazla başvuruya rağmen Seçim Kurulunu toplamayan hakimin, kendisinin de ilçe dışında olduğunun iddia edildiğini söyleyen Süllü, “Başvuru sonrasında İlçe Seçim Kurulu asil üyelerinin olmadığını ileri süren yetkililer yedek üyelerin imza atmasına da imkân tanımamaktadır” dedi.

Süllü, “Yazılı hukuk sisteminde kanun herkesi bağlar. Seçimde görevli tüm kurullar Seçim Hukuku kurallarına uymakla yükümlüdür. Yukarıda yer verdiğimiz 298 sayılı Kanun ile 2972 sayılı Kanun, Seçim Hukukuna ilişkin kuralları belirler" dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@