Eskişehir'in TEI'sinden 3 milli proje daha! SİCİM, ÖTEKTİK ve AMETİST

Eskişehir'de faaliyet gösteren TEI'nin Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde hayata geçirdiği 3 AR-GE projesinin imzaları törenle atıldı. 

BİLİM 19.01.2024, 16:47 19.01.2024, 16:56
Eskişehir'in TEI'sinden 3 milli proje daha! SİCİM, ÖTEKTİK ve AMETİST

Eskişehir'de faaliyet gösteren TUSAŞ Motor Sanayii'nin (TEI) Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde hayata geçirdiği 3 AR-GE projesinin imzaları törenle atıldı. 

SİCİM, ÖTEKTİK ve AMETİST projeleri ile yurtdışı bağımlılığı daha da azaltılacak

TEI'den yapılan açıklamada, "Havacılık motorlarında kullanılan kritik malzemelerin geliştirilmesini hedefleyen SİCİM, ÖTEKTİK ve AMETİST projeleri ile havacılık motorlarında kullanılan malzeme ve malzeme proseslerinde yurt dışı bağımlılığı azaltacak, ileri teknoloji içeren millî çözümleri hayata geçireceğiz" denildi. 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan 14 yeni Ar-Ge projesi için Ankara'da imza töreni gerçekleştirildi. Törene, TEI adına şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk katıldı.

TEI tarafından gerçekleştirilecek üç Ar-Ge projesi şu şekilde açıklandı:

-Geleceğin üretim yöntemi olan eklemeli imalat teknolojisini kullanarak yenilikçi malzemeler ile proses geliştirebilmek için Metal Matris Kompozit Malzemeler için Lazer Metal Toz Ergitme Prosesinin Geliştirilmesi (AMETİST) Projesi

-Havacılık motorlarının sıcak bölge türbin parçalarında kullanımına yönelik seramik elyaf ve seramik matrisli kompozit malzeme geliştirilmesi için SiC Elyaf ve SiC Matrisli Kompozit Geliştirilmesi Faz-1 (SİCİM) Projesi

-Havacılık motorlarının sıcak bölge türbin parçalarında kullanımına yönelik seramik matrisli kompozit malzeme geliştirilmesi için Yüksek Sıcaklık Ötektik Oksit Seramik Matris Kompozitlerin Geliştirilmesi (ÖTEKTİK) Projesi

Eskişehir'de üretilen TEI - PD170 motoru dünyanın gündeminde 

Eskişehir'de üretilen TEI - PD170 motoru da dünyanın gündemindeki yerini koruyor. Eskişehir'de Türk mühendislerinin geliştirdiği milli motorumuz Bayraktar TB3'de de kullanılıyor ve yapılan son testleri de başarıyla geçti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@