banner4

Serkan Can Zengin: Kararlara uyup okulların açılmasını sağlamalıyız

ETO Eğitim ve Rehabilitasyon Komitesi Meclis Üyesi Serkan Can Zengin'den önemli çağrı: Bu ayı iyi değerlendirmeli, kararlara uyup bayramdan sonra okulların tekrardan açılmasını sağlamalıyız

EĞİTİM 18.04.2021, 11:48
Serkan Can Zengin: Kararlara uyup okulların açılmasını sağlamalıyız

ETO Eğitim ve Rehabilitasyon Komitesi Meclis Üyesi Serkan Can Zengin ve Çağfen Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Serkan Can Zengin, yaptığı açıklamada yüz yüze eğitime yeniden ara verilmesini değerlendirdi, pandemi döneminde eğitimcilerin okulların açılmasını iyi değerlendiremediğini belirterek, “Eğitimciler yeteri kadar tedbir almadı. Gerekli önlemler alınsaydı bu duruma gelmezdik” dedi.

Korona virüs salgını sürecinde Türkiye genelinde vaka artış hızının azalması sebebiyle farklı illerde valilikler yüz yüze eğitimi başlatma kararı almıştı. Kontrollü normalleşme sürecinde ise illerdeki vaka sayılarına göre kısıtlamalar hafifletilmişti. Covid-19 vakalarında yeniden hızlı bir artış yaşanırken, ramazan ayına yönelik yeni tedbirler kapsamında ülke genelindeki okullarda 8’inci ve 12’nci sınıflar hariç yüz yüze eğitime ara verilmişti. 

“Devletin verdiği süreci iyi değerlendiremedik"

Eskişehir Ticaret Odası Eğitim ve Rehabilitasyon Komitesi Meclis Üyesi Serkan Can Zengin ve Çağfen Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Serkan Can Zengin, okulların açılmasının ardından sürecin iyi kontrol edilemediğini ve bu nedenle tekrar kapanmak zorunda kalındığını söyledi. Eğitimcilerin ve yetkililerin yanı sıra velilerin de süreci yönetmede sınıfta kaldığını dile getiren Zengin, “Devletin vermiş olduğu bu süreci iyi değerlendiremedik. Aslında çok ciddi baskılarla okullar açıldı. Velilerin ve çalışanların yoğun bir şekilde öğrencileri okula gönderme isteği üzerine devlet bununla ilgili bir karar verdi. Fakat okulların açılmasını iyi değerlendiremedik. Şehrin karar vericileri, zamanında kontrolü sağlayamadılar ve müdahale edemediler. Eğitimciler yeteri kadar tedbir almadı veya girişte çok fazla denetleme yapılmadı. Veliler belki çocuklarında ateş veya burun akması gördü ama nezle diye düşünüp yine okula gönderdi" diye konuştu.

"Hepimizin sorumluluğu, kararlara uymalı, okulların tekrar açılmasını sağlamalıyız"

Serkan Can Zengin, "O yüzden bu sorumluluk hepimizin sorumluluğu. Okulların açılma sürecini toplum olarak hepimiz iyi değerlendiremedik. Sonuç olarak da şu anda kapandık. Bundan sonraki süreçte alınan kararların ardından 1 ay kapalıyız. Bu ayı gerçekten iyi değerlendirip kararlara uyup, bayramdan sonra okulların tekrardan açılmasını sağlamalıyız” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@