AK Parti'den açıklama... Yeni yılda hangi destekler verilecek?

AK Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Lortoğlu, yeni yılda vatandaşlara verilecek yeni desteklerle ilgili açıklamada bulundu...

EKONOMİ 09.01.2021, 15:04
AK Parti'den açıklama... Yeni yılda hangi destekler verilecek?

AK Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Lortoğlu, yeni yılda vatandaşlara verilecek yeni desteklerle ilgili açıklamada bulundu. Lortoğlu açıklamasında verilecek destekleri şu şekilde sıraladı. 

1-) BAĞKUR PRİM BORCU OLANLARA KREDİLİ EMEKLİLİK DESTEĞİ

AK Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Lortoğlu, emekliliğe hak kazanmış fakat prim borcundan dolayı aylık bağlanamayan Bağkurlu vatandaşlarımızın, birikmiş prim borçları için kamu bankalarından uygun koşullarda kredi kullanıp emekli olabileceklerini dile getirdi. Mali Müşavir Lortoğlu, "Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kamu Bankalarımız Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank arasında kredi işbirliği protokolü imzalandı.Bu protokole göre prim borcu bulunan vatandaşlarımız 1.60 faiz oranından 36 ay vadeli kredi kullanabilecekler" dedi. 
 - 4B den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,                                                                                            

- 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,                      

- EK-5 (tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar) kapsamında çalışanlardan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,                                                                                                          

- EK-6(taksi,dolmuş,minübüs, otobüs gibi ticari toplu taşıma araçlarında çalışanlar) kapsamında çalışanlardan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,                                                                                                 

- Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,                                                                                                                                                  

- Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, birikmiş prim borçlarını ödemeleri durumunda bu imkandan yararlanabilecekler. 

Mehmet Lortoğlu, “Bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikli olarak en geç 1 Şubat 2021 tarihine kadar Sgk İl Müdürlüğü’ne internet üzerinden ya da bizzat müracaat ederek prim borçlarını 7256 sayılı kanun kapsamından yapılandırmaları gerekmektedir. Borçlarını yapılandırdıktan sonra Sgk İl müdürlüğünden alacakları Emekli Olabileceklerine İlişkin Yazı ile protokole dahil bankalarımızdan istedikleri herhangi bir tanesinden kredilerini kullanarak en geç 31 Mart 2021 tarihine kadar prim borçlarını peşin ödeyebilecekler ve borcun ödenmesinin ardından emekli olabileceklerdir” diye konuştu.  

2-) GELİR KAYBI DESTEĞİ        

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen, sayıları yaklaşık olarak 1 milyon 240 bin kişiyi bulan ;                                                                                                                                    - Ticari kazancı basit usulde tespit edilenlere,                                                                                                        

- Vergiden muaf esnaflar ile bunların dışında kalan esnaf ve sanatkârlara                                                    

- Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilip yayınlanan listedeki sektörlerde faaliyet gösteren gerçek kişi tacirlere  

2021 yılı Ocak – Şubat - Mart Ayları için 3 ay süreyle aylık 1.000 TL , toplamda 3.000 TL geri tahsil edilmemek üzere hibe desteği verilecek. 

3-) KİRA DESTEĞİ                   

Gelir Kaybı Desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin işyerlerinin kira olması durumunda bu kişilere büyükşehir belediyesi olan yerlerde aylık 750 TL olmak üzere üç aylık toplamda 2.250 TL, diğer yerlerde aylık 500 TL olmak üzere üç aylık toplamda 1.500 TL kira desteği verilmektedir. 

Mali Müşavir Mehmet Lortoğlu, hem Gelir Kaybı Desteği hem de Kira Desteği için başvuruların başladığını, şartları sağlayıp bu desteklerden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden başvurularını yapabileceklerini ifade etti.  Lortoğlu her iki destekten de faydalanabilecek vatandaşlarımızın toplamda her bir kişi başı 5.250 TL destek alabileceğini, devletimizin ise yaklaşık olarak toplamda 6 milyar 500 milyon TL destek ödemesi yapacağını söyledi. 

4-) KDV VE STOPAJ İNDİRİMLERİNİN SÜRESİ 31.05.2021 TARİHİNE KADAR UZATILDI   

31.07.2020 tarihinde 2812 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ;                                                                    

- Kdv oranları %8 ve % 1 düşürülen kiralama hizmetleri başta olmak üzere bazı mal ve hizmetlerde uygulanan İndirimli Kdv Oranlarının 31.05.2021 tarihine kadar, 
- Stopaj oranları % 20 den % 10 a düşürülen bazı hakların ve gayrimenkul kiralamalarındaki İndirimli Stopaj Oranlarının 31.05.2021 tarihine kadar uzatılmıştır. 

5-) KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURU VE YARARLANMA SÜRELERİ UZATILDI

-    Kısa Çalışma Ödeneği başvuru süresi 31.01.2021 tarihine, 
-    Kısa Çalışma Ödeneği yararlanma süresi 28.02.2021 tarihine kadar uzatılmıştır. 
Ak Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Lortoğlu; ‘’ Devletimiz milletinin yanındadır. Her hal ve şartta vatandaşını yalnız bırakmayan devletimiz milletini yine yalnız bırakmamıştır. Olağanüstü dönemlerden geçtiğimiz bu zorlu günlerde sosyal devlet anlayışı ile vatandaşlarımıza her türlü desteği vermeye devam etmektedir’’ dedi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@