Eskişehir'in buğdayları Afganistan'a gidiyor

Eskişehir'den de alınan tonlarca buğday tohumu, Afganistan’a doğru yola çıktı...

EKONOMİ 11.10.2021, 15:00
Eskişehir'in buğdayları Afganistan'a gidiyor

Afganistan halkı için “Yalnız Bırakma” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında insani yardım ekipleri tarafından başkent Kabil, Ghazni, Meydan Şar, Saidabad, Tahar, Kunduz, Baglan ve Kandahar şehirlerinde bulunan 15 bin Afgan’a gıda kumanyası ulaştırıldı.

60 tonu bulan yardımlar en uzak köylerde yaşayan yetim aileleri ve engelli vatandaşların yanı sıra mülteci kampları ve hastanelere ulaştırıldı.Afganistan’daki projelerini çeşitlendirerek çalışmalarını artıran insani yardım ekipleri son olarak bölgeye Türkiye’den tohum gönderdi.100 ton buğday tohumu gönderildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretilen REİS, BAYRAKTAR 2000, ES26 ve SÖNMEZ 2021 tohumları, 3 farklı ilden 5 farklı tıra yüklenerek Afganistan’a gönderildi. 10 gün içerisinde Afganistan’a varması planlanan tohumlar, ekimi yapıldığında bin ila 2 bin ton arasında tohum elde edilmesi hedefleniyor. 5 yıl boyunca verim özelliklerini kaybetmeden tohumluk olarak çoğaltılabilen ürünler, ortalama 1 dekara 25 kilogram tohum ekildiğinde 515 kilogram verim elde edilebiliyor. Afganistan coğrafyası göz önünde bulundurularak tercih edilen 4 farklı tohum çeşidi, kendi özelliklerine göre farklı fiziki şartlara haiz tarım arazilerine ekilecek. 100 ton tohum, hayırseverlerin destekleriyle Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Eskişehir, Kırşehir ve Konya depolarından satın alınarak tırlara yüklendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@