Sarıcakaya'da çiftçiler için büyük proje... Hem çevreci hem ekonomik

Sarıcakaya Belediyesi önemli bir projeye daha imza attı... Sarıcakaya Belediyesi'nin BEBKA'dan hibe alma hakkı kazanan projesinde imzalar atıldı...

EKONOMİ 16.11.2021, 12:08 16.11.2021, 12:18
Sarıcakaya'da çiftçiler için büyük proje... Hem çevreci hem ekonomik

Eskişehir'de, bitkisel atıkları toplayarak kompost üretecek olan Sarıcakaya Belediyesi, Sıfır Atık projesi kapsamında tonlarca atığı ekonomiye kazandıracak projede geri sayım için düğmeye bastı.

Projesiyle BEBKA'dan hibe aldı 

“Bitkisel Atıkları Kompost Gübreye Dönüştürüp Katma Değer Kazandırıyoruz” projesiyle, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazanan Sarıcakaya Belediyesi kompost cihazı alımı için yüklenici firmayla imzaları attı.

Bitkisel atıklar yeniden toprağa dönüşecek 

Bitkisel atıkları toplayarak kompost üretecek olan Sarıcakaya Belediyesi, bu amaçla geliştirdiği “Bitkisel Atıkları Kompost Gübreye Dönüştürüp Katma Değer Kazandırıyoruz” projesiyle hibe almaya hak kazandı. Yeni bir çevreci projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Sarıcakaya Belediyesi, ilçedeki 14 mahalleden toplayacağı bitkisel atıkları kompost ünitesinde dönüştürerek yeniden toprağa kazandırmayı hedefliyor.

Ayda yaklaşık 6 ton organik gübre üretilecek 

Mobil Kompost ünitesi kurularak, ilçedeki tüm mahallelerden toplanacak sera bitkisel atıkların, toplanmasıyla, aylık 6 bin kilogram organik gübre elde edilmesinin hedeflendiğini belirterek sözlerine başlayan Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, “ İlçemizde kayıtlı örtü altı ve açık alanda tarım yapılan 10 bin 76 dekar ekili alan bulunmaktadır. Ekili alanları incelediğimizde domates üretimi 3 bin 500 dekar ile ilk sırada yer almaktadır. 3 bin 500 dekar üretim yapılan domates ekim alanlarından yıllık 10 bin 500 ton atık çıkmaktadır. Bu atıklar genelde Sakarya Nehri yakınına gelişigüzel istiflenmekte burada çürümeye terk edilmektedir. Bu durum ilçe halkı için büyük bir probleme dönüşmektedir. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi ilçemizde bitkisel atıkların insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilerini kontrollü olarak bertaraf etmek, atık toplama tekniklerinde iyileştirme yapmak, toplanan atıkların geri dönüşümünü sağlayacak tesislerin oluşturulması için yeni projelerin geliştirilmesi son derece önemli bir konudur. Projemiz ile ilçemizde oluşan atık miktarının ilk aşamada seralarda sezon sonunda oluşan domates atıklarının bertaraftı sağlanması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Sarıcakaya çiftçilerine organik gübre olarak dağıtılacak 

Kompost gübreye dönüştürülecek atıklar Sarıcakaya çiftçisine organik gübre olarak dağıtılacak. Proje kapsamında kompost cihazı alımı için yüklenici firma yetkilisi Mehmet Özbakır ile Başkan Çam sözleşmeye imza attı. Çam, imza töreni sonrasında projenin ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@