Eskişehir Sağlık Müdürlüğü'nden verem uyarısı

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü'nden verem (tüberküloz hastalığı) uyarısı...

SAĞLIK 05.01.2021, 11:04 05.01.2021, 11:12
Eskişehir Sağlık Müdürlüğü'nden verem uyarısı

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge,3-9 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bilge, “Verem olarak bilinen tüberküloz hastalığı önlenebilen bir hastalıktır” dedi.

Belirtileri nelerdir?

Bilge, "Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir.Bu insanların % 5-15’inde yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve her yıl 1,5 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir. Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi olmayan her hasta yılda 5-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi gibi genel yakınmalar görülür. Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikâyetleri ortaya çıkar. İki-üç haftadan uzun süren ve antibiyotik tedavisine rağmen klinik yanıt alınamayan öksürükte veremden şüphelenmek gerekir" diye konuştu. 

"Tedaviyi yarım bırakanlar hastalığı yaymayı sürdürür"

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, Sağlık Bakanlığının tüberküloz tedavisinde tüm ilaçları karşıladığını hatırlatarak, “Türkiye’de tüberküloz tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar yıllardan beri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmakta ve hastalara ücretsiz dağıtılmaktadır. Hastalık önlenebilir ve tedavi edilebilir, tedavi en az 6 ay sürer. İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Verem dünya genelinde en çok ölüme neden olan ilk 10 sebepten birisidir. Tek bir enfeksiyon ajanından olan ölümlerin en sık nedenidir. Bu nedenle toplumdaki tüm bireylerin bu konuda duyarlı olması, hastalık bulguları olan kişilerin teşhis için en kısa sürede İlimizdeki Verem Savaşı Dispanserimize (TÜRASAŞ yanı Zübeyde Hanım Yerleşkesinde) başvurması, hastalık tespit edilenlerin de tedavilerini hekim tarafından önerilen şekilde eksiksiz olarak tamamlamalarının  önemli olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@