'Ceviz Ağacı' filmine dünyadan ödül yağıyor

Yönetmen Faysal Soysal'ın 'Ceviz Ağacı' filmi, 6. Uluslararası Brezilya Film Festivali'nde En İyi Film ödülüne layık görüldü. Filmin yurt dışındaki festivallerden toplamda aldığı ödül sayısı 22 oldu.

SANAT 09.11.2022, 15:12 09.11.2022, 15:20
'Ceviz Ağacı' filmine dünyadan ödül yağıyor

Başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve geçen hafta vefat eden Rıza Akın'ın yer aldığı 'Ceviz Ağacı' adlı yapımın yurt dışındaki festivallerden toplamda aldığı ödül sayısı 22 oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT'den yapım destekli film, 27. Adana Film Festivali, Torino Underground Film Festivali, Balkan Panorama Film Festivali, 6. Londra Şehir Ödülleri Festivali'nin aralarında olduğu çok sayıda festivalden ödül aldı.

İran'daki gösterimleri devam eden film, 10 Kasım'da "Taste of Anatolia Film Festivali" kapsamında Londra'da seyirciyle buluşacak.

'Ceviz Ağacı' Brezilya'dan En İyi Film ödülüyle döndü - 1

İtalya'da 28 Kasım - 3 Aralık'ta 76'ncısı düzenlenen Salerno Film Festivali'nin ana yarışmasına da seçilen Ceviz Ağacı filminin konusu ise şöyle:

"Birçok açıdan silik ve pasif bir karakteri olan edebiyat öğretmeni Hayati, karısı tarafından hor görülüp terk edilir. Bir süre sonra ataerkil özellikteki kasabada kimliği belirlenemeyen bir kadın cesedi bulunur. Hayati, cesedin karısına ait olduğunu iddia edip başkasının işlediği cinayeti üstlenir.

Peki ama işlemediği bir cinayeti neden üstlenir insan?

Film bu sorunun peşinde insanın en saklı, en gölgede kalmış, derin taraflarını aydınlatmaya çalışırken tutunamayış, kadın cinayetleri, şiddetin bin bir yüzü, edebiyat, tutkular ve pişmanlıklar gibi uğraklarıyla dünya yüzünde şerefli bir insan olmanın imkanını sorguluyor."

Yönetmen Faysal Soysal kimdir?

Faysal Soysal 1979 yılında Batman'da doğdu. 2000 yılında şiir ve sinema ile daha yakından ilgilenmek için Tıp Fakültesini 2.sınıfta bıraktı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesin’den mezun oldu. 2003-2007 yılında Tahran Sanat Üniversitesi’nde Sinema Yönetmenliği ve aynı yıllarda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı bölümünde Yüksek Lisans yaptı. 2009’dan beri üzerinde çalıştığı ve çekimlerini Türkiye ve Bosna’da yaptığı ilk uzun metrajı ‘Üç Yol’u 2013’te tamamladı. Film yurt içinde ve yurt dışında toplam 13 ödüle layık görüldü. 2014’te ‘Şarkılar Değişti Önce’ adlı belgeselini ve 2015 yılında Üç Yol’daki Srebrenitsa annesinin gerçek hikâyesinin izini sürerek Srebrenitsa ve Prijedor katliamlarını konu alan ‘Kayıp Zamanlar’ adlı belgeseli yaptı. TRT Belgesel için Srebrenitsa Anneleri adlı 5 bölümlük belgesel dizisinin yönetmen ve yapımcılığını yaptı. Şiir ve sinema değerlendirmelerini çeşitli edebiyat ve sinema dergilerinde yayınlamaya devam eden Soysal, aynı zamanda Yeryüzü Doktorları Derneği üyesi olarak sosyal sorumluluk projelerinde aktif görev aldı. Yeryüzü Doktorlarının gittikleri uzak coğrafyalardaki gönüllülük serüvenlerini 10 bölümlük Yeryüzü Hikâyeleri adlı belgesel dizisiyle televizyon ekranlarına taşıdı. 2018’den beri Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin direktörlüğünü yapan Soysal ikinci uzun metrajı olan Ceviz Ağacı’nı ilk Türkiye-İran ortak yapımı olarak 2020’de tamamladı.

Faysal Soysal filmleri

-Üç Yol, Sinema Filmi Türkiye-Bosna (2013)

-Umut Apartmanı  Tv Filmi (2016)- Genel Yönetmen ve Yapımcı

-Ceviz Ağacı (2020)

-Filistin, Yeryüzü Doktorları, 2011

-Şarkılar Değişti Önce, 2013

-Kayıp Zamanlar Srebrenitsa-Prijedor, 2015

-Yeryüzü Hikâyeleri 10 Bölüm 2016

-Srebrenitsa Anneleri 5 Bölüm 2016

-Doğuya Yolculuk-İran Kürtleri (Rewitiya Rojhelat)(Yapımcı)

-Mizan-sen, 2008

-Saat Kaç? 2008

-Kayıp Zaman Düşleri, 2007

-Annem Olduğum Gün, 2006

-Ithaki, 2005

-Yasak Rüya, 2005

Ceviz Ağacı filminin aldığı ödüllere daha detaylı bakmak için tıklayabilirsiniz...

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@