Cengiz Topel'i andı, gazilerle buluştu

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eskişehir ziyaretinde Dede Korkut Parkı ve Millet Bahçesi'nin yanı sıra, Kıbrıs şehidimiz Cengiz Topel'in anıtını da ziyaret etti. Ersin Tatar, gazilerle de bir araya geldi...

SİYASET 03.10.2021, 20:25 03.10.2021, 20:38
Cengiz Topel'i andı, gazilerle buluştu

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eskişehir'de Sivrihisar gezisinin ardından Eskişehir Valiliğini ziyaret etti. Ersin Tatar'ı Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Nabi Avcı, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan ve yetkililer karşıladı. 

Gaziler ve şehit yakınları ile bir araya geldi 

Valilik ziyaretinin ardından Kıbrıs gazileri ve şehit yakınlarıyla bir araya gelerek yemek yiyen Tatar, burada yaptığı konuşmasında KKTC’nin her an Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliğinde olduğuna dikkat çekerek, federasyon başkanlığını asla kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

“KKTC her koşulda Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliğine devam edecektir”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmasında, “Şimdiye kadar hep federasyon konuşuldu. Federasyon bir ortaklıktır. Çoğunluğun azınlığı yöneteceği, zaman içinde Kıbrıs Türk halkının yok edileceği, Türkiye'nin de Avrupa Birliğinde olmadığı için garantörlüğünü bırakacağı, Kıbrıs'tan da çekileceği beklentisi içinde Karadağ'ın federasyon maskaralığını bize dayatmaya çalışıyorlar. Asla kabul etmeyeceğiz. Bizim için önemli olan egemenliğimizdir. Rum cumhuriyetinin ne kadar meşruiyeti varsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de o kadar meşruiyeti vardır. Bizleri Türkiye Cumhuriyeti tanıyor. Dünyaya da artık yan yana yaşayan, egemen eşitliğe dayalı iki devletin iş birliğiyle ancak Kıbrıs'ta bir anlaşmanın olabileceğini var gücümüzle haykırmaya devam ediyoruz. İHA'larımızla, SİHA'larımızla her türlü iş birliğiyle hem denizlerde Mavi Vatan'da enerji kaynakları bakımından hem hava sahasında tüm üstünlüğümüzü korumak ve Akdeniz'e hâkim olmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti her koşulda Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliğine devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Vali Erol Ayyıldız , "Kutsal emaneti yarınlara, şeref ve şanla taşıyan Kıbrıs Barış Harekatında görev alan alan şehit ve gazilerimiz dahil ebediyete irtihal etmiş tüm şehit ve gazilerimi rahmet ve minnetle anıyorum. Eskişehir'de 257'si olmak üzere yaklaşık 24 bin Kıbrıs gazimize ailelerine ve şehit yakınlarımıza sağlıklı huzurlu mutlu günler diliyorum" dedi.

Cengiz Topel ve şehitlerimiz anıldı 

Gazilerle buluşma sonrasında Cumhurbaşkanı Tatar, Dede Korkut Parkı ve Millet Bahçesini gezdi.

Tatar, ardından Kıbrıs Barış Harekatı'nda Rumlar tarafından uçağı düşürülmesi sonucu şehit olan hava harp şehidimiz Cengiz Topel’in anıtına çelenk sundu.

Ersin Tatar daha sonra düzenlenen toplantıda yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@