CHP'li Çakırözer'den internet gazetelerine büyük destek

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer medyamidas.com'u ziyaret etti. Basın İlan Kurumu'nun yeni ilan ve reklam yönetmeliğini eleştiren Çakırözer, internet gazetelerine destek vererek, "İnternet haber sitelerine yönelik ağır koşullar kaldırılmalıdır. Bu yönetmelik gazeteciliği bitirir" dedi.

SİYASET 13.01.2023, 16:01 13.01.2023, 16:16
CHP'li Çakırözer'den internet gazetelerine büyük destek

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer medyamidas.com'u ziyaret etti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutlayan ve medyamidas.com'a yayın hayatında başarılar dileyen Çakırözer, Midas Medya A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Kutlu ve medyamidas.com Genel Yayın Yönetmeni Murat Atikel ile bir araya geldi.  Hakkı Kutlu ve Murat Atikel nazik ziyaretleri için Çakırözer'e teşekkür ederken, ziyarette Eskişehir'e ve gündeme ilişkin konular da konuşuldu. 

Gazeteci kökenli Eskişehirli Milletvekili Çakırözer, Basın İlan Kurumu'nun bugün kabul ettiği ilan ve reklam yönetmeliğinin internet gazeteleri için ağır koşullar taşıdığını belirterek eleştirilerde bulundu, internet gazetelerinin taleplerine destek verdi. Utku Çakırözer, “Yönetmelik mutlaka basın kuruluşlarının istekleri doğrultusunda değişmelidir” dedi.

Çakırözer, gazete ve internet sitelerine ilan vermek için 2 yıl bekleme süresinin kaldırılması ve zorunlu çalıştırılması gereken personel sayısının da azaltılması çağrısı yaptı. Taslakta yer alan, “haklarında dava açılan gazete/internet siteleri ya da  dava açılan muhabirlerin çalıştığı gazete/haber sitelerine resim ilan yasağı getirilmesinin” de hukuksuzluk oluşturacağını belirten Çakırözer, “Yargı kararı dahi olmadan basın kuruluşlarını peşinen cezalandırmak Anayasaya ve hukukun en temel ilkelerine aykırıdır. Bu yönetmelik böyle çıkarsa gazeteciliği bitirir. Bu koşullar mutlaka kaldırılmalı ya da değiştirilmelidir” dedi. Çakırözer BİK’e ilan ve reklam yönetmeliğini basın kuruluşları ve gazetecilik meslek örgütleriyle birlikte hazırlama çağrısı yaptı. 

Çakırözer, “Bu yönetmelik taslağında “İlan yayınlayan gazete ya da internet sitesinin sahibine, ortağına ya da muhabirine katalog suçlar dediğimiz terör ya da devlete karşı suç iddiasıyla dava açılması halinde ilan hakkının kesilmesi” düzenlemesi hem anayasaya ve yasalara aykırıdır, hem de basın özgürlüğünü ortadan kaldırır. Bu bir yargısız infazdır. Anayasa Mahkemesi BİK’in geçmişte gazetelere yönelik verdiği ilan kesme cezalarını işte bu nedenle Anayasaya aykırı bularak hak ihlali vermişti. Şimdi Yüksek Mahkeme kararını tanımayarak BİK bu kez gazetelerin yanı sıra internet haber sitelerini de cezalara boğacak. Yönetmelikte “Hakkında dava açılan gazetecinin 5 gün içinde kadrodan çıkarılmaması halinde ilan hakkının elinden alınması” da bir başka hukuksuz dayatmadır.   Bu madde böyle kabul edilirse Türkiye’de binlerce gazeteci işsiz kalacaktır. Bu hükmü kabul etmeyen  yüzlerce basın kuruluşu ise ilan gelirlerinden hukuksuz biçimde mahrum bırakalacaktır" diye konuştu. 

"İnternet haber sitelerine yönelik ağır koşullar kaldırılmalı"

Çakırözer ayrıca, "İnternet haber sitelerinin resmi ilanlardan yararlanabilmesi için getirilen 2 yıl bekleme süresi çok ağır bir koşuldur. Bekleme koşulunu istisina halini oluşturan 'Çalışan personel sayısını iki katına, site trafiğini altı katına çıkarma' şartı da yine Anadolu’da yayın yapan binlerce internet sitesinin hiçbiri tarafından karışalanabilr değildir. 2 yıl bekleme süresi kaldırılmalıdır. İnternet haber sitelerinin resmi ilanlardan faydalanması için getirilen asgari çalışan sayıları ve sağlamaları gereken ziyaretçi trafiği koşulları da gerçekçi değildir. Yine internet siteleri için getirilen ziyaretçilerin en az 1 dakika kalmaları koşulu da gerçekçi değildir" dedi. 

CHP'li Çakırözer, medyamidas.com stüdyosunu da gezerek yapılan çalışmalar ve yenilikler hakkında Hakkı Kutlu'dan bilgiler aldı. Hakkı Kutlu, Çakırözer'in internet gazetelerine verdiği destek ve nazik ziyaretleri için teşekkür ettiklerini, ziyaretten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@