Türk mühendisleri Eskişehir'de yine tarih yazdı! Kızılelma ve ANKA-3'ü uçuracak milli motor çalıştı

Türk mühendisleri Eskişehir'de TEI'de yine tarih yazdı ve büyük bir başarıya imza attı! Kızılelma ve ANKA-3'e güç verecek olan Türkiye’nin ilk askerî turbofan motoru TF6000 başarıyla ilk kez çalıştırıldı.

BİLİM 09.03.2024, 18:17 09.03.2024, 18:27
Türk mühendisleri Eskişehir'de yine tarih yazdı! Kızılelma ve ANKA-3'ü uçuracak milli motor çalıştı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayelerinde başlatılan ve Eskişehir'de faaliyet gösteren TEI sorumluluğunda yürütülen proje kapsamında, Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoru TF6000 başarıyla çalıştırıldı

Türkiye’nin ilk askerî turbofan motoru TF6000, Millî Muharip Uçak KAAN’ın motoruna giden yolda teknoloji kazanımı, test ve kabiliyet gösterimi için kurgulanarak, gerçek bir askeri turbofan motor özelliklerine sahip olacak şekilde tasarlandı.

"Türk havacılık tarihinde çok önemli bir dönüm noktası... KIZILELMA ve ANKA-3 gücünü TF6000’den alacak"

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, proje gelişmesi ile ilgili olarak sosyal medya hesabında şu paylaşımda bulundu: “Milli Gücümüz Göğsümüzü Kabartıyor, Yüreklere Huzur Veriyor! Vatan evlatlarımızın enerjisi ile güç verdiğimiz Türkiye’nin ilk Millî Turbofan Motoru TF6000 millî motor test sisteminde ilk kez çalıştırıldı! Test sürecinin sonunda KIZILELMA ve ANKA-3 gücünü TF6000’den alacak! Başta mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere projede emeği geçen herkesi yürekten tebrik ederim. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.”

TEI'den açıklama: Sözümüz söz, hedefimiz büyük!

TEI'den sosyal medyada yapılan paylaşımda da, "Türk havacılık tarihinde bir dönüm noktası! Türkiye'nin ilk millî turbofan motoru TF6000'i başarıyla çalıştırdık! Millî pistonlu İHA motorları ve millî helikopter motorlarının ardından uçak motorları teknolojisinde de önemli bir dönüm noktasını geride bıraktık. Sözümüz söz, hedefimiz büyük!" ifadelerine yer verildi. 

Tarihi gün! Türkiye ilk kez milli askerî bir turbofan uçak motorunu çalıştırmayı başarmış oldu

TF6000 Projesi ile Türkiye ilk kez askerî bir turbofan uçak motorunu çalıştırmış ve uçak motorları teknolojisi de kazandırılmış oldu. TF6000/TF10000 motor projeleri ile beraber Türkiye aynı zamanda ilgili aksesuar alt sistemleri, fan modülü, değişken sabit kanatlı kompresör, akış karıştırıcı egzoz, art yakıcı tasarım, geliştirme ve imalat aşamalarını da gerçekleştirerek; kritik teknoloji, yerli yan sanayii firmaları ve tecrübeli insan gücü kazanımını da sağlayacak.

Savunma Sanayi Başkanlığı'nın patlaştığı videoyu ve o tarihi anları aşağıdaki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@