Bakan Selçuk'tan öğretmen atamaları açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama... Ek öğretmen ataması yapılacak mı?

EĞİTİM 23.05.2021, 23:29 23.05.2021, 23:35
Bakan Selçuk'tan öğretmen atamaları açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı canlı yayında öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, "İmkanlar dahilinde sürekli konuşulan bir şey. Zaten sürekli yapıyoruz, yine de yapacağız merak etmesinler" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kanal 24'te Esra Elönü'nün sunduğu Arafta Sorular programının konuğu oldu. Selçuk, programda salgın döneminde eğitimde nasıl bir yol izleneceğine ve geçmişte neler yapıldığına ilişkin açıklamalarda bulunurken, sorulara da yanıt verdi.

Selçuk, Elönü'nün "Bahar cemresiyle, Ziya Hoca müjdesiyle gelir diye bir şey olacak mı? Öğretmen atamalarında müjde var mı?" şeklindeki sorusunu cevapladı.

"Daha önceki açıklamalara göre bir değişiklik yok"

Öğretmenlerin beklentilerinin farkında olduklarını söyleyen Selçuk, "Şimdi bunu her programda soruyorlar, aslında tekrar tekrar da soruyorlar. Haklı olarak bir değişiklik var mı diyorlar. Daha öncedeki açıklamalara göre bir değişiklik yok. Bunun artması doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın talebi var. Neler yapılabilir diye görüşmeler yapılıyor. Daha çok meslektaşımı aramızda katmak isteriz. Buna ihtiyacımız var. Onların ihtiyaçlarının farkındayız. Bunu belirleyen husus, bütçe imkanları aslında" dedi.

"Bu sene atama sayısında düşüklük oldu... Yine yapacağız merak etmesinler"

Öğretmen atamalarının sürekli gündemlerinde olduklarını anlatan Selçuk, "Uzun yıllar boyunca ortalama 40 bin civarında atama yapıldı. Bu sene atama sayısında bir düşüklük oldu. Salgın ve benzeri koşullardan dolayı 20 bin atama yapıldı. Her sene gözden geçiriliyor. Bu bir kere karar verilen bir şey değil. İmkanlar dahilinde sürekli konuşulan bir şey. Zaten sürekli yapıyoruz, yine de yapacağız merak etmesinler" ifadelerini kullandı.

"Adaylık kaldırma sınavı maddesi kanunla değişebilir"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adaylık Kaldırma Sınavı hakkında da, "Adaylık kaldırma sınavında iyileştirmeler ve geliştirmeler olacak. Yaklaşık 50 bin civarında aday öğretmenimiz katıldı. Adaylık kaldırma sınavı yasayla ilgili bir husus. Milli Eğitim Bakanlığı'nın uhdesinde olan bir karar değil. Meclisimizin yetkisi dahilinde. Bu geliştirme çalışmaları devam ediyor. Sorular değişiyor, ihtiyaçlar değişiyor. Adaylık kaldırma sınavı maddesi, kanun değişikliğiyle değişebilir" dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@