ESTÜ'de törenle açıldı

İnsansız Hava Aracı (İHA) konusunda ülkemizdeki en önemli eğitim kurumlarının başında gelen ESTÜ, İHA altyapı yatırımlarına devam ediyor. Yeni eğitim ve test alanı törenle açıldı.

EĞİTİM 21.06.2022, 23:47 22.06.2022, 22:40
ESTÜ'de törenle açıldı

İnsansız Hava Aracı (İHA) konusunda ülkemizdeki en önemli eğitim kurumlarının başında gelen ESTÜ, İHA altyapı yatırımlarına devam ediyor. Bu bağlamda öğrencilerin İHA uçuş pratiklerini yapabilmeleri için oluşturulan ESTÜ İnsansız Hava Aracı Eğitim ve Test Alanı törenle hizmete açıldı.

Açılışa, Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Çabuk, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç, Genel Sekreter Cengiz Kaçal, ESTÜ Sivil Havacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hikmet Karakoç, İHA TEKNOFEST ekipleri, Porsuk Meslek Yüksekokulu İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Döğeroğlu: “ESTÜ İHA konusunda yetkin bir altyapı ve akademik birikime sahip”

Açılışta konuşan Rektör Döğeroğlu, ESTÜ’nün emsallerine göre İnsansız Hava Araçları konusunda yetkin bir altyapı ve akademik birikime sahip olduğunu belirterek, ESTÜ’de eğitim gören öğrencilerin bu yönüyle ayrıcalıklı olduklarına değindi.   

İHA Program Sorumlusu Öğr. Gör. Emre Özbek ise öğrencilerin uçuş pratiklerinin emniyetli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilmek için bir uçuş eğitim sahasına ihtiyaç duyduklarını dile getirerek, öğrencilerin uçuş pratiklerini gerçekleştirebilecekleri şekilde oluşturulan İHA Eğitim ve Test Sahası’nın bu ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte olduğuna vurgu yaptı.   

İHA’lar göz teması olmaksızın yere indirildi

Açılış konuşmalarının ardından Porsuk Meslek Yüksekokulu İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı öğrencileri, İHA montaj gösterisi gerçekleştirdi. Daha sonra montajı yapılan İHA’lar test alanında uçurularak sahadan görüntü alındı. Öğrenciler burada İHA’lar ile göz teması olmaksızın yer istasyonu görüntüsünü kullanarak İHA’ları yere indirdi.

Rektör Döğeroğlu, İHA öğrencileri ve ESTÜ İHA ekibinin uçuş gösterilerinin ardından deneyimlerini paylaşarak, "Öğrencilerimizin ve araştırmacılarımızın İHA uçuş pratiklerini yapmaları ve araştırmalarını sürdürmeleri için inşa ettiğimiz bu sahanın üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

ESTÜ Ticari İHA 1 sertifika programlarına başlıyor

Uçuş sonrası değerlendirmelerde bulunan İHA Programı Sorumlusu Öğr. Gör. Emre Özbek ise şehir halkından İHA-1 Ticari Sertifika Programlarına çok fazla talep geldiğini belirterek, bu talebi karşılamak için yaz döneminde ESTUZEM kapsamında katılımcılara İHA uçurma yetkisi veren Ticari İHA 1 sertifika programlarının başlatılacağını duyurdu. Özbek ayrıca bu programlarda ESTÜ ve Teknofest yarışmalarında katılım sertifikası ibraz eden öğrencilere öncelik tanınacağını dile getirdi.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@