Eskişehir'deki üreticilere 380 bin fide hibe edildi

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen projede Eskişehir'deki üreticilere 380 bin fidelik hibe desteği...

EKONOMİ 04.04.2024, 17:20
Eskişehir'deki üreticilere 380 bin fide hibe edildi

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Frig Vadisi Ekolojik Köy Projesi’ olarak temin edilen 380 bin lavanta fidesi daha Han, Seyitgazi ve Çifteler ilçesinde çiftçilik yapan 50 üreticiye hibe olarak teslim edildi.

Han İlçe Gökçekuyu mahallesinde düzenlenen teslim törenine Han Kaymakamı Osman Türk, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Han İlçe Tarım ve Orman Müdürü Oğuzhan Demirol, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Öz, Gökçekuyu Mahalle Muhtarı Mustafa Kurnaz, Gökçekuyu Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Kezban Kurnaz, projeden sorumlu il/ilçe teknik personelleri ve faydalanıcı çiftçiler katıldı. Çifteler ve Seyitgazi çiftçilerinin fideleri ise İlçe Müdürleri Ali İhsan Söker ve Hüseyin Özdemir’in katılımlarıyla sorumlu personellerce hak sahibi çiftçilere yerinde teslim edildi. Böylece 2023 yılında proje kapsamında pilot köy olarak seçilerek yeniden dizayn edilen ve ‘Ekolojik Köy Gökçekuyu’ olarak tanımlanan Han İlçesi Gökçekuyu mahallesinde faaliyet gösteren çiftçilere verilen 210 bin lavanta fidesi desteği ile beraber bölge çiftçisine toplamda 590 bin lavanta fidesi hibe edilerek, projenin ‘Sözleşmeli Lavanta Üretimi’ bileşeni dahilinde toplamda 590 dekar atıl durumdaki tarım arazisi katma değeri kuru şartlarda üretilen buğday ve arpanın 10 katı olan lavanta ile buluşturularak üretime kazandırıldı.

2028'e kadar hedef 50 milyon liralı yatırım

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen projede 21 Kamu-Özel Kurum Kuruluşun desteğiyle 2023 yılında uygulama aşamasına geçilen ve birçok bileşeni hayata geçen proje ile şimdiye kadar hedef bölgeye 6,5 Milyon lira yatırım yapılmış olup proje süresince (2028 Yılına kadar) toplamda Frigya’nın merkezi olarak bilinen Han’nın tamamı ve Seyitgazi ve Çifteler ilçesinin bir kısmını kapsayan bölgeye en az 50 Milyon TL değerinde yatırım yapılması planlanmaktadır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@