Kalabak su skandalında yeni gelişme!

Eskişehir'i sarsan Kalabak su skandalında yeni gelişme! Kalabak suda önümüzdeki yıl da sıkıntı yaşanacak mı? Damacanaların tamamı yenilendi mi?

EKONOMİ 04.01.2021, 11:33 16.01.2021, 16:36
Kalabak su skandalında yeni gelişme!

Eskişehir'de Kalabak Su'da tarihi geçmiş damacanaların kullanıldığının anlaşılması ile ortaya çıkan skandalda, şimdi de yeni bir gelişme yaşandı. 

Eskişehirlileri aylarca mağdur eden skandal ile birlikte, aylarca Kalabak su dağıtımında sıkıntılar yaşanmıştı. Şikayetler sonrasında Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yaptığı denetimde, ESKİ'nin yıllardır tarihi geçmiş damacanaları değiştirmediği ortaya çıkmıştı. 

Kalabak sıkıntısı devam ederken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz temmuz ayında sadece 200 bin yeni damacana almak için ihaleye çıktığı da ortaya çıkmış, söz konusu damacanaların teslimat süresi eski damacanaların değiştirilmesine yetmemiş ve Eskişehir aylarca Kalabak su sıkıntısı yaşamıştı. Eskişehir yaşanan bu skandal ve Kalabak su kuyrukları ile günlerce ülke gündemine oturmuştu. Skandalın etkileri devam ederken şimdi yeni bir gelişme daha yaşandı. 

300 bin adet daha yeni damacana için ihale yapıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin kasım ayı sonunda 300 bin yeni damacana almak için de ihaleye çıktığı öğrenildi. Yıllardır az sayıda damacana alarak tarihi geçmiş damacanaları değiştirmeyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şimdi bir yıl içinde toplam 500 bin yeni damacana almış olacak. 12 litrelik damacanalar yıllardır tek bir firmadan alındığı için ihaleyi yine aynı firmanın alması bekleniyor. 

İlk 2 ay 100 bin damacana teslim etme şartı konuldu

Öte yandan daha önceki ihalelerde "her ay 16 bin 500 yeni damacana teslim edilmesi" şartını koyan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu defa bu ihalede ilk ay 50 bin damacana, ikinci ay da 50 bin damacana teslim edilmesi şartını koydu. Şartnamede sonraki aylarda da teslim sayısının idarenin isteğine göre belirleneceği şartı eklendi. 

Soruşturma ve sıkıntılar devam ediyor

Ağustos ayı başında Eskişehir'de Kalabak su skandalının patlak vermesinin ardından, ESKİ'nin tarihi geçmiş damacanaları değiştirmek zorunda kalmasından ötürü aylarca Kalabak su dağıtımında sıkıntı yaşanmış, pandemi ile mücadele eden Eskişehirliler bir de su sıkıntısı yaşamış, Kalabak su için aylarca sokaklarda kuyruk olmak zorunda bırakılmıştı. Skandalla ilgili ilk açıklama ancak 23 gün sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden gelmiş, günler sonra konuyla ilgili harekete geçen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı'nın istifasını istediğini açıklamış, Suat Balcı da istifa etmişti. Ancak Kalabak su sıkıntısı yine aylarca devam etmişti ve halen dağıtımda eski haline dönemediği, damacanaların halen yetersiz geldiği ifade ediliyor.  Eskişehir Valiliği yaşanan skandal ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıklamış, AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı da sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Konuyla ilgili soruşturmaların devam ettiği ifade ediliyor. 

Kalabak suda kayıp ne kadar? Açıklama bekleniyor... 

Şimdi önceki yıllarda alınmayan yeni damacanalar Eskişehirlilere ne kadara mal olacak, Kalabak suda yaşanan kayıp ve Eskişehir'in zararı nedir merak ediliyor... 

Kalabak su ile ilgili sıkıntılar ve Valiliğin konuyla ilgili başlattığı soruşturma devam ederken, yaşanan bu büyük skandalın Eskişehir'e, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ'ye kaça patladığı halen açıklanmış değil.Kalabak su skandalı nedeniyle ne kadar kayıp yaşandığı konusunda açıklama bekleniyor. 

Bu sorular hâlâ cevap bekliyor...  MedyaMidas.com Editörü Murat Atikel'in "Kalabak Su'da son durum ne? Kayıp ne kadar?" başlıklı yazısını okumak için tıklayın ... 

Yorumlar (1)
Onur 2 hafta önce
Bu pandemi koşullarında halka yapılan zulüm niye...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@