Eskişehir'de 2 bin hayvanın aşılanmasına başlandı

Günyüzü'nde hayvanlara şap ve LSD aşılamalarına başlandı...

HAYAT 26.03.2021, 11:36 26.03.2021, 11:50
Eskişehir'de 2 bin hayvanın aşılanmasına başlandı

Günyüzü ilçesinde büyükbaş hayvanlara şap aşıları ve 2021 yılı Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığı (LSD) aşılama programı başladı.

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele programı kapsamında her yıl uygulanmakta olan büyükbaş hayvanlar yönelik ilkbahar şap aşılama kampanyası Günyüzü ilçesinde başladı. Aşılama programının 30 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor. Aşılama programı kapsamında Günyüzü ilçesinde bulunan 2 bin adet büyükbaş hayvan varlığının tamamının aşılanması hedefleniyor.

Şap hastalığı ile etkin mücadele

Konuyla ilgili olarak, "Hayvancılığa ekonomik anlamda büyük kayıplar oluşturan ve hayvanların verim kabiliyetinde düşüşlere sebep olan şap hastalığı ile etkin mücadelede aşılamalar büyük önem taşımaktadır. Aşılama çalışmaları hastalıktan korunmanın yanı sıra hayvan sevklerinde aşı şartının bulunması sebebiyle sevklerde sorun yaşanmaması açısından da gereklidir. Tüm yetiştiricilerin kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları, aşılama çalışmalarında tüm üreticilerin gereken hassasiyeti göstermeleri büyük önem taşımaktadır" denildi.

Sığırlar çiçek hastalığına karşı aşılanıyor
Günyüzü ilçesindeki toplam 2 bin adet büyükbaş sığır cinsi hayvanların hepsi, halk arasındaki adıyla 'sığır çiçek' hastalığına karşı aşılanacak. Konuyla ilgili açıklamada, "Büyükbaş hayvanlarda sivrisinekler aracılığıyla taşınan hastalık, hayvanlarda büyük ekonomik kayıplara sebep olmakla beraber büyükbaş hayvanların sevklerinde de aşı şartı aranmaktadır. Aşılama kampanyası içerisinde 3 ayını doldurmamış buzağıların aşılamalarına da yıl boyu devam edilecek. Yetiştiricilerin hayvanlarını sevk işleminden en az 30 gün önce aşılatmaları hastalıkla mücadele ve ekonomik kayıpların önlenmesinde, sevklerde sorun yaşanmaması açısından büyük önem taşımaktadır" denildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@