Türk Dünyası Çocuk Vakfı'nın konuğu Prof. Dr. Naci İnci olacak

Türk Dünyası Çocuk Vakfı'nın çevrimiçi söyleşileri devam ediyor... Bu haftaki konuk Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci olacak.

HAYAT 13.01.2022, 19:35
Türk Dünyası Çocuk Vakfı'nın konuğu Prof. Dr. Naci İnci olacak

Türk Dünyası Çocuk Vakfı'nın çevrimiçi söyleşileri devam ediyor. Söyleşinin bu haftaki Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci olacak. 

Türk Dünyası Çocuk Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Vali Güngör Azim Tuna, yaptığı açıklamada "Türk Dünyası Çocuk Vakfı söyleşilerimizde yarın akşam saat 20.00’de Instagram üzerinden inşallah ülkemizin yetiştirdiği güzide şahsiyetlerden birini, değerli bilim insanı ve Boğaziçi Üniversitemizin yeni rektörü Prof. Dr. Naci İnci'yi konuk ediyoruz.

Vakfımızın da gönüllüsü olan Prof. Dr. Naci İnci, 15 Temmuz 2021’de vekaleten görevlendirildiği Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevini, 21 Ağustos 2021‘deki Cumhurbaşkanlığı atama onayı ile beraber asaleten yürütmektedir.

Veri Bilimi ve Yapay Zeka alanı bilindiği gibi dijital çağın en önemli yatırım yapılması gereken konusu olup hocamızın göreve geldikten kısa bir süre sonra bu konuda bir Enstitü kurulmasına öncülük ettiği ve memleketimiz için çok önemli kazanımlar oluşturacak çalışmalarını da dinleme fırsatı bulacağız. Sorularınız ve katkılarınızla bekler, bereketli vakitler dileriz."

Prof. Dr. İnci'nin katılacağı söyleşi 14 Ocak 2022 Cuma günü (yarın) saat 20.00'de Instagram "tdcvakfi" hesabından canlı yayınlanacak. 

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir?

Prof. Dr. Naci İnci, 1987'de Marmara Üniversitesinden fizik dalında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 1993–1994 yılları arasında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent, 1996'da ise doçent oldu.

İnci, 1998–1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya'da Gunma Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak çalışırken, 1999–2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı. 

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’ne 2005 profesör olan ve 2014–2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Almanya'daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya'daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesinde konuk profesör olarak bulundu.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci'nin üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki uluslararası patenti bulunuyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@