Vali Ayyıldız'dan 23 Nisan mesajı

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı

HAYAT 22.04.2021, 11:50
Vali Ayyıldız'dan 23 Nisan mesajı

Vali Ayyıldız mesajında şu ifadeleri kullandı: Türk milletinin varlığının, bağımsızlığının ve bekasının sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 101. Yıl Dönümü’nün gurur ve coşkusunu yaşıyoruz.

Bugün “milletin istiklalini yine milletin azim ve kararının kurtardığı” İstiklal Mücadelemizde, millî iradenin resmen hayata geçtiği gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; millî iradenin tecellisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı bugünü yarınlarımız olan çocuklara armağan etmiştir.

Gönül medeniyetimizin yüksek insani değerlerini Cumhuriyetimizin kazanımları ile 2053’lere, 2071’lere çocuklarımız taşıyacaktır. Atatürk bu husustaki yol haritamızı ise şu sözleriyle çizmiştir: “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

23 Nisan, millî birlik ve beraberliğimizin nasıl sağlandığına yönelik en anlamlı cevaptır. Zira bu Meclis; en zor zamanda ortak bir birliktelik oluşturmuştur. Bu bakımdan 23 Nisan, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinin, temellerinin tartışmaya meydan vermeyecek şekilde açık ve net bir resmidir.

23 Nisan 1920’de Hacı Bayram Velî Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından dualar ile açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi; onurlu ebeveynler olarak çocuklarına “şehit oğlu” gibi şerefli bir ad, hür ve aydınlık bir gelecek bırakmak için milletin kalbinden geçen en derin emele tercümanlık yapmıştır.

23 Nisanları kutlarken şunu iyi bilmeliyiz ki istiklalimiz için çocuklarımız da tıpkı anne babaları gibi kahramanca çarpışmışlardır. Aziz milletimizin yüksek bir ihlasla ve Hakk’ın vadettiği günlerin doğacağına dair inançla verdiği bu ölüm kalım savaşında, çocuklarımız tıpkı ebeveynleri gibi millî bir sorumluluk duygusuyla hareket etmişler, düşmana karşı Mehmetçiklerle omuz omuza, bu mücadelede korkusuzca yerlerini almışlardır. Çünkü çocuk evin aynası, “yurdumuzun üstünde tüten” ocağın yansımasıdır. Anadolu’nun hemen her köşesinde, özellikle işgal gören yörelerde, çocuklar da bir destan niteliğinde kahramanlık örnekleri sergilemiştir. 11-12 yaşlarındaki nice Mehmetler, nice İsmailler gövdesini siper etmiştir. Nitekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak hediye ederken “Çocuklarımız yaptıkları kahramanlıklarla bu bayramı hak etmişlerdir.” demiştir.

Onlar bizim çocuklarımız; ayaklarında ham gönden bir çarık, sırtlarında yamalıktan oluşan bir kaput ve gönüllerindeki kanaatkârlık ile istiklal eksenindeki kaderimizi aydınlık yarınlara taşıdılar. Küçük omuzlarında büyük sorumlulukları vardı. Onlar çocukluklarını yaşayamadılar ve 23 Nisan Bayramlarını göremediler.

23 Nisan; aziz Türk milletinin yüksek insani değerlerinin, üstün meziyetlerinin, imanının, azminin, istiklal aşkının ve iradesinin hür ifadesidir. 23 Nisan; milletin “egemenlik kayıtsız şartsız benimdir” diyen gür sesidir. 23 Nisan; yaşımız kaç olursa olsun çocuk kalan yüreğimizin, ana vatanımıza karşı beslediğimiz katıksız, saf ve masum sevgisidir. 23 Nisan; ecdadımızın destanlar yazdığı mazimiz; köklerimizden güç alarak geleceği inşa ettiğimiz bugünümüz ve 2023, 2071 hedeflerine ulaşma yolunda kararlılıkla ilerlediğimiz yarınımızdır.

Bu anlamlı gün vesilesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, 101 yıl önce bugün açılan Meclisimizde Millî Mücadele’yi sevk ve idare eden tüm milletvekillerini; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi, çocuk kahramanlarımızı bir kez daha minnet ve şükranla yâd ediyorum.  Millî iradenin bir sembolü olan bu anlamlı günün millî hafızamızı tazelemesi, birlik ve beraberlik temennileriyle; geleceğimiz ve ümidimiz olan tüm çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@