AK Parti Eskişehir'den Can Ataklı için suç duyurusu

Gazeteci Can Ataklı'nın büyük tepki toplayan o köşe yazısına bir tepki de AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı'ndan geldi... AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı, Can Ataklı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı...

SİYASET 22.03.2021, 14:25 22.03.2021, 14:34
AK Parti Eskişehir'den Can Ataklı için suç duyurusu

Gazeteci Can Ataklı'nın İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi hakkında yazdığı “Artık Kadın Dövmek Serbest” başlıklı yazı büyük tepki toplamış, yazının başlığı nedeniyle Can Ataklı'ya tepki yağmıştı. 

AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı da, Can Ataklı’nın  “Artık Kadın Dövmek Serbest” başlıklı, 21 Mart 2021 tarihli yazısı nedeni ile suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. 

"Yazı suç işlemeyi özendirici söylemler barındırmaktadır"

İl Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  "Ülkemizin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararının üzerine yazılan yazının kin ve düşmanlığa teşvik edici, suç işlemeyi özendirici söylemler barındırdığı ve geri dönülmez zararlara sebebiyet verebileceği açıktır. Bir fiilin suç olup olmadığı ceza kanunlarında belirlenir. Ceza Kanunumuzda şiddet suçtur. Ceza Kanunumuzda Kadına yönelen şiddet de suçtur. Bu hususta değişiklik olabileceğini düşünmek akıl ve izan dışıdır. Suç işlemeye meyilli kişilerin bu ve benzer söz ve çağrılardan etkilenebileceği, bu gerçek dışı açıklamaların suç işlemeye özendirici olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır."

"Gerçek dışı yazılarla, şiddetin önünün açılması mazur görülemez"

"5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu, 6284 Sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Yönelik Kanun yürürlükte iken ve elbette ki kadına yönelik şiddet de dâhil her türlü şiddet eylemi suç iken “Artık Kadın Dövmek Serbest” başlıklı, gerçek dışı içerikli yazılar yazmanın, gerekçesi belli olmayan şekilde şiddetin önünü açmanın mazur görülmesi mümkün değildir."

"Suç duyurusunda bulunuyoruz"

"Bu nedenle Uluslararası bir sözleşmeden imzamızı çekmiş olmamızı ‘artık kadın dövmek serbest’ şeklinde nitelemeye ve kamuoyuna böyle aksettirmeye kalkan kişi hakkında suç duyurusunda bulunması zorunluluğu doğmuştur.”
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@