'Büyükşehir'in trafik sorunu yok... Ama Eskişehir'in var'

Eskişehir'deki trafik sorunu ile ilgili AK Parti Eskişehir İl Yerel Yönetimler Başkanı Pınar Turhanoğlu Gücüyener'den açıklamalar geldi...

SİYASET 08.10.2021, 14:46 08.10.2021, 15:13
'Büyükşehir'in trafik sorunu yok... Ama Eskişehir'in var'

Eskişehir'deki trafik sorunu gündemden düşmüyor... 

AK Parti Eskişehir İl Yerel Yönetimler Başkanı Pınar Turhanoğlu Gücüyener, Eskişehir’in trafik sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gücüyener açıklamasında, “Hala imar planları ile yoğunluk artışı yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin belli ki trafik sorunu yoktur” dedi. 

"Belediye otoparklarla ilgili görevini yerine getirmiyor"

Gücüyener, “Eskişehir’in trafik sorunu gün güne daha kötü bir hal almaktadır. Öncelikle Eskişehir’de toplu taşımanın yanlış planlandığı ortadadır. Sorunsuz bir toplu taşımamız olmadığı gibi, yeni çalışmaya başlayan hatlar sebebi ile trafik gitgide sıkışmaktadır. Toplu taşımada yoğunluk ve sıkıntı olduğu gibi toplu taşıma hatları sebebi ile araç trafiğinde de büyük sıkıntı oluşmuştur. Belediye otoparklarla ilgili görevini de yerine getirmemektedir. İlimizde merkezi caddelerin büyük çoğunluğunda ücretli yol kenarı otopark uygulaması yapılmaktadır. Yollar ücretli otopark olarak kullanılmakta bu hem araç yolunu daraltmakta hem de park eden araçların giriş çıkışları trafiği engellemektedir" dedi. 

"Halka ücretsiz otopark sunulması gerekirken..."

Gücüyener ayrıca, Binalara yeterli otoparkı varsa ancak ruhsat verilmesi gerekirken otoparksız binalara belediyeye otopark ücreti yatırmaları karşısında fakat otopark yeri göstermeden ruhsat verilmektedir. Belediyeler topladıkları bu para ile yeni otopark yapıp, ücretsiz istifadeye sunmak yerine az sayıda otoparkı yap, işlet devret ile inşa ettirip ücretli kullanıma sunmaktadır. Halkın istifadesine ücretsiz otopark sunulması gerekirken sunulmaması bir yana, bu otoparklara araçlara park etmek zorunda kalsın diye yakın mesafeleri dubalarla örülmekte yollar kullanılamaz hale getirilmektedir" diye konuştu. 

"Eskişehir’de yer altı otoparkı uygulaması ne kadar yaygın ki..."

Gücüyener, "AK Parti grubu olarak dava açtığımız son imar değişikliklerine bakıldığında örneğin Emek Mahallesi’nde bir otopark alanının tamamen ticari alan yapıldığı görülmektedir. Bu alanlara uzak mesafelerde eşdeğer alan ayırmakta çözüm değildir. Pek çok kamusal alan konut alanına ve ticaret alanına dönüştürülmüş otopark ihtiyacının parselinde çözüleceği iddia edilmiştir. Eskişehir’de yer altı otoparkı uygulaması ne kadar yaygındır ki büyük bir cesaretle hala yoğunluk artışı önerilmektedir" dedi. 

"Eskişehir'in trafik sorunu vardır... Ama belli ki Büyükşehir'in yok"

Gücüyener, "Eskişehir’in trafik sorunu vardır. Hala imar planları ile yoğunluk artışı yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ise belli ki trafik sorunu yoktur. Bugün gidecek yol bulamama sebebimiz olmayan otoparklardır" dedi. 

Eskişehir trafiği ile ilgili son görüntüler de sosyal medyada büyük tartışma yarattı... İzlemek için tıklayın 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@