CHP'li Çakırözer o köy için imam istedi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'den açıklama... "Köyün 12 yıldır imamı yok, köydeki imam eksikliğine bir an önce çare bulunmalı"

SİYASET 20.04.2021, 13:36
CHP'li Çakırözer o köy için imam istedi

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı 110 nüfuslu Ortaklar köyüne giden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, köyde 12 yıldır imam olmadığını e vatandaşların mağdur olduğunu söyledi. 

Utku Çakırözer, “Yurttaşlarımızın 12 yıldır imam taleplerinin karşılanmaması kabul edilemez eksikliktir. Hemşehrilerimizin cenazesinde, mevlidinde imam bulunması talebine ilgili makamlar kayıtsız kalmamalıdır. Köylerimizdeki imam eksikliğine bir an önce çare bulunmalıdır” dedi. 

Ortaklar Mahalle Muhtarı Mehmet Çakmak'ın “Köyümüz Polatlı’ya yakın, Sivrihisar’a yakın. Sivrihisar Belediyesi’ne, ilçe müftülüğümüze hem yazılı, hem de sözlü imam talebimizi ilettik. Daha bu yıl randevu alıp Eskişehir Valimize gittik, ona da talebimizi ilettik. Gelecek imam için lojmanımız var. Lavabosu, banyosu hepsi içinde. Bizim bir cenazemiz, mevlidimiz oluyor para ile imam getiriyoruz. Bazen onlar da gelmiyor. Büyük sıkıntı yaşıyoruz” dediğini söyleyen Çakırözer, köylülerin 18 köyde imam olmadığını aktardığını belirtti. 

CHP’li Çakırözer, Diyanet İşleri Başkanlığı’na çağrıda bulunarak Ortaklar ve Eskişehir’in tüm köylerindeki imam eksikliğinin giderilmesini istedi. Çakırözer, “Buradan Ankara’ya, Eskişehir’e ulaşmak çok kolay. 45 hane var, Yaklaşık 110 kişi yaşıyor. Bir ay değil, bir yıl değil buraya 12 yıldır imam gelmiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı birçok bakanlıktan daha çok bütçeye sahip buna rağmen yurttaşların köylerine imam gelmesi talebinin karşılanmaması vahim eksikliktir. Yurttaşın namazında, mevlidinde olsun, cenazesinde olsun yanlarında bir imam olması talebine il müftülüğümüz, valiliğimiz duyarsız kalmamalıdır. Ben de İl Müftümüz, Eskişehir Valimiz ile görüşerek yurttaşlarımızı taleplerini aktaracağım. Diyanet İşleri Başkanlığı’na çağrıda bulunuyoruz; köylerimizdeki imam eksikliğine bir an önce çare bulunmalıdır. Eskişehir’de olsun, Türkiye’nin dört bir yanında mahallelerdeki imam eksikliği giderilmelidir” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@