Eskişehir'de lokantacılar ve kasaplardan tepki: Bayram öncesi bu zam vicdana sığmaz!

Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Baskanı Bahar Bilen'den et fiyatları ile ilgili tepki: Bayram öncesi bu zam hiçbir vicdana sığmaz... 

EKONOMİ 08.04.2024, 15:36 08.04.2024, 15:45
Eskişehir'de lokantacılar ve kasaplardan tepki: Bayram öncesi bu zam vicdana sığmaz!

Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Baskanı Bahar Bilen'den et fiyatları ile ilgili tepki açıklaması geldi. 

Bahar Bilen yaptığı yazılı açıklamada, "Son bir buçuk aydır et fiyatlarında kilogram başına yapılan 70 liraya yakın fahiş zamlar bayram öncesi hiçbir vicdana sığmaz, kabul edilir gibi değil. ESK Et ve Süt Kurumu bu işe derhal el atmalı. Artan maliyetler karşısında Lokantalarımızda fiyat tarifelerimiz güncelliğini yitirmiş, esnafımız çok zor durumda kalmaktadır. Vatandaşımızın alım gücü düştükçe, esnafımızın satışları oldukça etkilenmektedir. Yapılan ithalatlar kısa vadede çözüm olabilir ama uzun vadede piyasanın daralmasına sebep olmaktadır. Arz talebi karşılamadığından dolayı fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır. Enflasyonla mücadelede bazıları tarafından üretici ve Esnafımız günah keçisi olarak gösterilmektedir. Zamların sebebi biz değiliz" dedi. 

"Önlem alınmaz etin kilosu 1000 liraya gelebilir"

Bahar Bilen, "Bu olay bugünün meselesi değildir. Geçmişten bugüne kadar yapılan tedbir hatalarının yansımasıdır. Yetiştirilen bir sığır en az 18-24 ay sonra verimli hale gelir. İki yıl önce radikal kararlar alınmış olsaydı, süt fiyatlarına baskı yapmayarak inek kesimlerinin önüne geçilseydi, bugün bu durumlara düşmezdik. Üretici son birkaç yıldır maliyetlerden dolayı daralmaya gitmesine sebep oldu. Uzun vadede üretici mutlaka desteklenmelidi. Anayı kesersen danayı bulamazsın demiştik. Bu durumla ilgili herhangi bir çalışma yapılmaz ise et konusunda yurtdışına bağımlı kaldığımız son günlerde yıl sonuna kadar etin kilogram fiyatı 1000 TL bandına gelebilir" diye konuştu. 

Bahar Bilen, "Arz ve talep dengesi birbirini karşılamayınca sattığı malı yerine koyamaz hale gelen üretici bu durumda fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır . ESK Et ve Süt Kurumu duruma el koymalı, ithal edilen canlı hayvan ve karkas etleri piyasa spekülatörlerinin eline kaptırmadan piyasayı dengelemelidir. Aksi taktirde devam edilirse ithalat yaptığımız ülkelerin çiftçilerinin ekmeğine yağ sürümeye devan ederiz. Enflasyonu önlemeyi bırakın, et krizi ile karşı karşıya kalır, fiyatlar yıl başına kadar 1000 lira bandına gelebilir. Yetkilileri acil önlem almaya davet ediyorum" dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@