Yılmaz Büyükerşen'den "muz" açıklaması

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'den "muz" açıklaması...

EKONOMİ 18.09.2022, 14:18 18.09.2022, 14:24
Yılmaz Büyükerşen'den "muz" açıklaması

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen yaptığı açıklamada, Entegre Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisleri'ndeki seralarda ilk defa "muz" üretimi de gerçekleştirildiğini söyledi. 

Üretim sırasında, açığa çıkan ısı ile de serada onlarca farklı türde bitki yetiştirildiğini ifade eden Büyükerşen tesiste ilk kez muz yetiştirilip hasat edilmesinin herkesi şaşkınlığa uğrattığını belirterek, “Tropikal bir meyve olan muzun bozkırın ortasında yetiştirilmiş olması çok nadir görülen bir durumdur ve Eskişehir tanıtımı için bize yeni bir ufuk açıyor” diye konuştu. 

Yapılan açıklamada, tesisteki elektrik üretimi sırasında açığa çıkan ısı ile 2000 metrekarelik serada iç ve dış mekan türleri, tropik bitkiler, palmiye, zakkum, sardunya, kadife, bodrum papatyası, çiçekler, sukulent, kaktüs, kurdele, aloevera, lavanta, biberiye gibi çok sayıda bitki yetiştirilirken, yapılan deneme ekimi ile tesiste ilk kez muz yetiştirildiği belirtildi. 

Büyükerşen üretilen ilk muzları inceledi 

Ortalama 25 derece sıcaklıkta, yüksek tavanlı seralarda yetişen muz ağaçlarından alınan muzlar, karpitle sarartıldıktan sonra tesis görevlileri tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e sunuldu.

Eskişehir gibi bozkırın ortasında karasal bir iklime sahip şehirde muz yetiştirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Büyükerşen, “Entegre Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesislerimizde açığa çıkan ısı ile tesisteki seralarda farklı türlerde bitkiler yetiştirilirken, ilk kez muz yetişmiş olması bu alanda kentin Sakarya Vadisi ve istenirse şehrin içinde de benzer seralarda muz ve benzeri tropik meyvelerin kış mevsiminde de yetiştirilebilineceğine umut oldu. Tesisimizde muz yetiştiğini duyanlar hayretler içerisinde kalıyor. Tropikal bir meyve olan muzun bozkırın ortasında yetişmiş olması çok nadir görülen bir durum. Bu gelişme yeni çalışmalara da fikir vermesi açısından da çok önemli” diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@